safarafarin
کوریون باستان لیماسول

آثار تاریخی لیماسول به خصوص آماتوس باستان و کوریون باستان لیماسول (Ancient Kourion Limassol) چیزی نیست که گردشگران تور قبرس به راحتی بتوانند از کنارش گذر نمایند بدون اینکه از آن ها بازدید کنند در واقع این دو شهر باستانی از ارزش تاریخی بالایی برخوردار می باشند . با ما همراه باشید تا کوریون باستان و آثار موجود در آن را بیشتر بشناسید .


درباره شهر باستانی کوریون در لیماسول قبرس

در طول تاریخ کوریون باستان لیماسول یکی از شهرهای مهم پادشاهی قبرس بوده و اکثر آثار تاریخی که امروزه در آن مورد بازدید قرار می گیرند متعلق به دوره رومی و بیزانسی هستند . کوریون باستان که یک سایت باستان شناسی ارزشمند است در سواحل جنوب غربی قبرس و در فاصله 4 کیلومتری روستای Episkopi واقع شده و طی حفاری های متعدد آثار تاریخی مختلفی در آن کشف شده است . این شهر که از جاذبه های گردشگری قبرس به شمار می اید در قرن دوازدهم قبل از میلاد مسیح توسط Argives تاسیس شده است . این مجموعه که در کنار ساحل و بر روی تپه واقع شده چشم اندازهایی زیبا از اطراف و دریای مدیترانه ارائه می دهد .بر اساس شواهد و مدارک اولین دوره زندگی در این منطقه در دوره نوسنگی (5500-3900 قبل از میلاد مسیح) بوده است در حالی که طی حفاری های باستان شناسی و مطالعه خرابه های به جای مانده در این شهر ، دوره زندگی در آن را به اواسط و اواخر عصر برنز مرتبط می سازد . کوریون باستان قبرس تقریبا در فاصله 18 کیلومتری شهر معروف لیماسول واقع شده و به سبب اهمیت تاریخی که دارد هر ساله میزبان گردشگران و علاقه مندان به تاریخ از سراسر جهان می باشد .اولین حفاری های اصولی در شهر کوریون که از جاذبه های گردشگری لیماسول محسوب می گردد در سال 1933 توسط موزه پنسیلوانیا آغاز شد و تا سال 1954 ادامه داشت البته در بین این دوره با شروع جنگ جهانی عملیات کاوش با وقفه همراه بود . بین سال های 1974 و 1979 یک نهاد امریکایی به مطالعه و کشف در این شهر پرداخت . در سال 1975 تا 1998 یک موسسه قبرسی طی کاوش هایی که در شهر باستانی کوریون انجام داد آثاری چون آگورا ، خانه گلادیاتورها ، کلیسای کوچک در کنار استادیوم و قصر سلطنتی را از دل خاک خارج نمود .


آثار تاریخی کشف شده در سایت باستان شناسی کوریون قبرس

همانگونه که بیان شد طی عملیات های باستان شناسی که در قرن اخیر در شهر کوریون انجام شده چندین اثر تاریخی با ارزش کشف شده که از مهم ترین ان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

آمفی تئاتر : تئاتر کوریون توسط موزه پنسیلوانیا در فاصله سال های 1935 تا 1950 کشف شد . با توجه به مطالعاتی که بر روی این قسمت از شهر انجام شده این بنا در ابتدای قرن دوم قبل از میلاد ساخته شده ولی آنچه که امروزه مورد بازدید گردشگران تور قبرس قرار می گیرد متعلق به قرن دوم و سوم بعد از میلاد است و نسبت به زمان ساخت دستخوش تغییرات شده است . منطقه مخصوص تماشاچیان امفی تئاتر کوریون حدود 3500 نفر ظرفیت داشته است . قابل ذکر است که از این بنای فوق العاده هنوز هم برای رویدادهای فرهنگی استفاده می شود .

خانه آشیل : این خانه با اتاق های بسیار و کفپوش هایی از موزائیک در محدوده شمال غربی کوریون واقع شده و تاریخ ساخت آن به اوایل قرن 4 چهارم میلادی بر می گردد . جذاب ترین قسمت این خانه ، موزاییک هایی است که داستان محبوب آشیل از دید هومر در کتاب ادیسه اش را به تصویر می کشد .

خانه گلادیاتورها : این خانه در جنوب و شرق خانه آشیل واقع شده و قدمت آن به اواخر قرن سوم بعد از میلاد می رسد . این خانه از یک حیاط مرکزی با 4 راهرو و تعدادی اتاق که همگی به حیاط مرکزی راه دارند ، تشکیل شده است .

آگورا : آنچه که امروزه در این بخش از کوریون باستان قابل مشاهده است مربوط به نیمه اول قرن سوم میلادی است و برخی از قسمت های آن در اوایل دوران مسیحیت افزوده شده است . در واقع آگورا در این شهر باستانی بر روی یک ساختمان عمومی که در اواخر قرن چهارم تا دوره هلسنیک وجود داشته است ، ساخته می شود .از دیگر دیدنی های لیماسول که در مجموعه تاریخی کوریون کشف شده می توان به بازار رومی با حمام‌های عمومی ، مجموعه «ائوستولیوس» (Eustolios) و کلیسای آن ، استادیوم و معبد آپولو اشاره نمود . برای بازدید از Kourion گردشگران و علاقه مندان باید 4.5 یورو به عنوان ورودی پرداخت نمایند .مقالات مرتبط