safarafarin
کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان

اکثریت گرجی ها پیرو دین مسیحیت هستند و برای عبادت و دعا به کلیساهای متعددی که در سطح این کشور ساخته شده اند مراجعه می کنند . برخی از این اماکن مذهبی ، قدیمی بوده و برخی دیگر نیز در طی دهه های گذشته ساخته شده اند کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان (Sioni Cathedral Tbilisi) از موارد تاریخی است که با قرار گیری در مرکز شهر به راحتی می توان به آن دسترسی داشت . با سفر آفرین همراه باشید تا با این مکان بیشتر آشنا گردید .


درباره کلیسای سیونی تفلیس

در تفلیس کلیساهای متعددی برای عبادت و دعای مسیحیان ارتدوکس ساخته شده که برخی از آنها به دلیل قدمت و زیبائی از دیگر موارد معروف تر بوده و مورد توجه گردشگران تور گرجستان واقع شده است . کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان با قدمتی بیش از 13 قرن در بخش قدیمی شهر و قلب تفلیس واقع شده و به سبب جذابیت ها و زیبائی هایی که از قرن ها قبل به یادگار مانده در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . کلیسای سیونی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان ، قبل از ساخت کلیسای جامع تثلیث در سال 2004 ، اصلی ترین کلیسای جامع ارتدوکس در تفلیس و گرجستان بوده اما با احداث کلیسای سامبا این عنوان از کلیسای سیونی سلب شد ولی باز هم چیزی از ارزش ها و اهمیت این مکان مذهبی کاسته نشد و هنوز هم بسیاری از گرجی ها از این کلیسا را برای عبادت و دعا استفاده می کنند .


اطلاعاتی در مورد کلیسای سیونی گرجستان

کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان در بخش مرکزی شهر و در کرانه های راست رودخانه کورا قرار گرفته و با دسترسی راحت از کهن ترین کلیساهای تفلیس به شمار می آید . دستور ساخت این کلیسا در نیمه دوم قرن پنجم توسط شاهی به نام واختانگ گرگاسالی صادر شد و ساخت ان از اوایل قرن ششم میلادی آغاز و تا اوایل قرن هفتم ادامه داشت . کلیسای سیونی یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس است که در طول قرن های گذشته بارها تخریب شد و هر بار مورد بازسازی قرار گرفت تا به عنوان یکی از ابنیه تاریخی برای آیندگان حفظ گردد . در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتدوکس گرجستان است نگهداری می شود که یکی از مهمترین دیدنی های تفلیس می باشد .


کلیسای سیونی تفلیس در طی سال های گذشته

همانگونه که بیان شد این کلیسا بارها تخریب شد ولی در سال 1112 دیوید چهارم معروف به دیوید سازنده آن را از نو احیا نمود . در سال 1226 گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه مورد تخریب واقع گردید ولی به سرعت بازسازی شد . در سال 1386 مجددا توسط تیمور لنگ مورد تخریب واقع شد ولی توسط شاه الکساندر اول بازسازی شد . در اوایل قرن 17 میلادی که تفلیس مورد هجوم ایرانی ها واقع شد این کلیسا باز تخریب شد ولی شاهان گرجی آن را دوباره بازسازی کردند . در سال 1668 این بار زلزله بنای کلیسا را با آسیب مواجه نمود . در سال 1710 شاه واختانگ ششم این کلیسا را بازسازی نمود ولی آخرین بار بار توسط آقا محمد خان قاجار در سال 1795 تخریب گردید . در قرن 19 کلیسا به طور کامل مرمت شد و بین سال های 1980 تا 1983 نمای خارجی کلیسا توسط سنگ های تراشیده شده تزئین گردید . نقاشی های داخلی کلیسا توسط گریگور گاگارین بین سال های 1851 تا 1855 انجام شده است .مقالات مرتبط
شاهینی که بنیان گذار تفلیس شد!!!

شاهینی که بنیان گذار تفلیس شد!!!

مشاهده

شاهینی که بنیان گذار تفلیس شد!!!

نام این شهر در زبان گرجی «تْبیلیسی» است. (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس).

میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی تفلیس

مشاهده

میدان آزادی تفلیس

مجسمه جرجیس در میدان آزادی که در سال 1918 نامگذاری شد.

تفلیس از نظر موقعیت جغرافیای

تفلیس از نظر موقعیت جغرافیای

مشاهده

تفلیس از نظر موقعیت جغرافیای

این شهر که یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلام به شمار می آید، این شهر با نام عربی خود یعنی «طفلیس» مشهور شد است و تا چندی پیش نیز در اکثر زبان‌ها «تفلیس» یا «تیفلیس» شناخته شده است که به خواسته دولت گرجستان به نام اصلی آن تغییر نام داد است به نام(تْبیلیسی)

جاذبه هایی که در تفلیس نباید از دست داد

جاذبه هایی که در تفلیس نباید از دست داد

مشاهده

جاذبه هایی که در تفلیس نباید از دست داد

تفلیس پایتخت گرجستان سالانه میزبان گردشگران بسیاری از سراسر جهان می باشد که برای بازدید از دیدنی های جذابش به این شهر سفر می کنند . مهمان نوازی و خونگرمی مردمان این شهر زبانزد است و شما با سفر به تفلیس می توانید امیزه ای جالب از فرهنگ های مختلف را ببینید وجود مجسمه های هنری زیبا ، دریاچه ها و چشمه های آب گرم ، موزه های مختلف ، پارک های فوق العاده ، کلیساهای بزرگ و کوچک و امکانات متنوع تفریحی سبب شده تا این شهر به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل گردد . در ادامه چند تا از جاذبه هایی که در تفلیس نباید از دست داد معرفی می گردد .

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

مشاهده

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

گرجستان کشوری است در فاصله ای نزدیک به ایران ، لذا سالانه تعدادی از هموطنانمان برای سفر این کشور را انتخاب می کنند تا از جاذبه های آن دیدن کنند . تفلیس به عنوان بزرگترین شهر و پایتخت گرجستان اماکن دیدنی متعددی را در خود گنجانده که کلیسای جامع تثلیث تفلیس (Holy Trinity Cathedral of Tbilisi) از برترین آن هاست برای آشنایی با این کلیسا با سفر آفرین همراه باشید .

پارک آبی جینو پارادایس در تفلیس

پارک آبی جینو پارادایس در تفلیس

مشاهده

پارک آبی جینو پارادایس در تفلیس

تفلیس به عنوان پایتخت گرجستان اماکن دیدنی متنوعی برای ارائه به گردشگران دارد و مراکز تفریحی و سرگرمی در آن طرفداران بسیاری دارد . پارک آبی جینو پارادایس در تفلیس (Gino Paradise Tbilisi) از جمله تفریحاتی است که در سال های اخیر در این شهر احداث شده و با بخش های متنوع مورد توجه علاقه مندان واقع شده است . برای آشنایی بیشتر با این مجموعه با سفر آفرین همراه باشید .

نارین قلعه تفلیس گرجستان

نارین قلعه تفلیس گرجستان

مشاهده

نارین قلعه تفلیس گرجستان

تفلیس یکی از زیباترین شهرهای گرجستان است و به سبب پایتخت بودنش امکانات و جاذبه های مختلفی در آن ایجاد شده است . برخی از اماکن دیدنی این شهر تاریخی هستند و از قرن های گذشته تا کنون حفظ و نگهداری شده اند از مهم ترین دیدنی های تاریخی می توان به نارین قلعه تفلیس گرجستان (Narikala Castle Tbilisi) اشاره نمود که در ادامه به معرفی آن پرداخته می شود با سفر آفرین همراه باشید .

موزه ملی گرجستان در تفلیس

موزه ملی گرجستان در تفلیس

مشاهده

موزه ملی گرجستان در تفلیس

بازدید از برترین موزه های گرجستان می تواند یکی از برنامه های سفر به این کشور باشد چرا که این موزه ها کلکسیونی از بهترین ها را به نمایش گذاشته اند که بسیار جالب و دیدنی است . از جمله این موزه ها می توان به موزه ملی در گرجستان (Georgian National Museum) اشاره نمود که در ادامه با این مکان فرهنگی و دیدنی بیشتر آشنا می شویم با ما تا انتها همراه باشید .

تورهای مرتبط