موزه قوم نگاری منطقه ای پلودیو

بلغارستان به عنوان کشوری با قدمت هزاران ساله دارای موزه های متعددی است که این موزه ها با موضوعات مختلف و آثار دیدنی و نفیس در شهرهای مختلف این کشور پراکنده شده اند . با سفر آفرین همراه باشید تا با یکی از این موزه های تخصصی با نام موزه قوم نگاری منطقه ای پلودیو (Plovdiv Regional Ethnographic Museum) آشنا گردید .


درباره موزه قوم نگاری شهر پلودیو

موزه قوم نگاری منطقه ای پلودیو دومین موزه تخصصی از این نوع در بلغارستان است که به عنوان یک موسسه علمی آموزشی و یک مرکز جذاب برای گردشگری فرهنگی فعالیت می کند . موزه قوم نگاری منطقه ای با 100 سال قدمت در خیابان دکتر چماکوف شهر تاریخی پلودیو واقع شده و دارای شش نمایشگاه با یک اتاق جداگانه برای هر کدام از این نمایشگاه ها می باشد . این موزه که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید حدود 21 سال بعد از تاسیس به خانه Kuyumdzhioglu که خود یک بنای فرهنگی با اهمیت ملی است منتقل شد و هنوز هم در همین ساختمان پذیرای گردشگران تور بلغارستان و علاقه مندان به موزه ها ، تاریخ ، فرهنگ و هنر می باشد .


تاریخچه موزه و ساختمان موزه قوم نگاری بلغارستان در پلودیو

هر چند که در اواخر سال 1891 میلادی برای ساخت یک موزه قوم نگاری در پلوودیو برنامه ریزی شده بود اما تا 26 سال بعد این ایده محقق نشد . تا اینکه در سال 1917 میلادی با تلاش های یک محقق و روزنامه نگار محلی به نام Stoyu Shishkov موزه قوم نگاری منطقه ای پلودیو راه اندازی شد . در سال های 1932 - 1931 مجموعه ای از 500 آیتم به کتابخانه و موزه ملی پلودیو منتقل شد . در سال 1938 نیز به لطف شهردار وقت پلودیو با عنوان خانه موزه شهرداری احیا شد و در خانه Kuyumdzhioglu فعالیت خود را از سر گرفت . این موزه در 14 اکتبر سال 1943 به طور رسمی بازگشایی شد و شش سال بعد از خانه موزه شهرداری به موزه قوم نگاری مردم تبدیل شد . در سال 1952 یک نمایشگاه دائمی در این موزه ترتیب داده شده و به طور قابل توجهی در سال 1962 مورد اصلاح قرار گرفت .همانگونه که بیان شد مکانی که امروزه موزه قوم نگاری شهر پلودیو در آن برپاست از اهمیت ملی و تاریخی برخوردار بوده و بنایی به یادگار مانده از قرن نوزدهم می باشد . این بنا که در سال 1847 به سبک معماری باروک ساخته شده متعلق به یک بازرگان به نام Kuyumdzhioglu بوده است که وی بعد از آزاد سازی بلغارستان از سلطه عثمانی ها در سال 1878 شهر پلودیو را به منظور سکونت در استانبول ترک نمود . این ساختمان تا زمانی که به مالکیت شهرداری و کاربری موزه در آید به عنوان خوابگاه شبانه روزی دختران و انبار مورد استفاده قرار می گرفت . این خانه دارای 12 اتاق و سالن های آرام است که سقف هر اتاق از چوب ساخته شده است . این خانه دارای حیاط درونی با باغ است .


ساعت کاری و جذابیت های موزه Regional Ethnographic پلودیو

امروزه این موزه به عنوان یکی از دیدنی های بلغارستان و جاذبه های گردشگری پلودیو بیش از 40 هزار اثر نفیس در مورد کشاورزی ، صنایع دستی ، پارچه و لباس ، مبلمان ، آلات موسیقی ، آیتم های مذهبی و کارهای هنری دیگر را در خود جای داده است . علاوه بر این ، موزه دارای یک آرشیو علمی ، یک کتابخانه و آرشیو عکس است . گردشگران تور بلغارستان توجه داشته باشند که این موزه در روزهای دوشنبه تعطیل بوده و در تابستان ها از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر و در زمستان ها از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر پذیرای علاقه مندان می باشد .مقالات مرتبط
تورهای مرتبط