safarafarin
مسجد عمریه نیکوزیا

فرماندهان عثمانی بعد از فتح سرزمین های مختلف دستور می دادند تا مساجدی برای انجام فرائض دینی در شهر تحت سلطه شان ساخته شود و یا اینکه برخی از کلیساهای موجود در این شهرها تغییر کاربری داده و به عنوان مسجد به فعالیت بپردازند . از آن جایی که قبرس و شهر نیکوزیا نیز در نیمه دوم قرن شانزدهم به دست ترکان عثمانی افتاد در این شهر چندین مسجد از جمله مسجد عمریه نیکوزیا (Omeriye Mosque Nicosia) ایجاد شد که امروزه این مساجد با سبک زیبای معماری خود به جاذبه ای ارزشمند تبدیل شده اند . با ما همراه باشید تا درباره این مکان مقدس بیشتر بدانید .


درباره مسجد عمریه در نیکوزیای قبرس

مسجد عمریه نیکوزیا تنها یک کلیسای گوتیک بود که بعد از تسلط عثمانی ها بر جزیره قبرس به مسجدی در جنوب نیکوزیا تبدیل شد تا محلی برای عبادت مسلمانان باشد . مسجد عمریه با وجود اینکه چند صد سال قدمت دارد ولی هنوز هم فعال بوده و برای هر دو گروه عبادت کنندگان و گردشگران تور قبرس باز می باشد . این مسجد که از جاذبه های گردشگری قبرس به شمار می آید در طول تاریخ چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته تا به خوبی برای نسل های بعد حفظ گردد . این مسجد قدیمی دارای یک مناره بلند است که از اکثر نقاط شهر نیکوزیا قابل رویت می باشد همچنین مسجد عمریه قبرس تقریبا 60 متر طول و 20 متر عرض دارد .


تاریخچه مسجد قدیمی عمریه در قبرس

قبل از حمله عثمانی به قبرس و تصرف این جزیره ، در قرن چهاردهم میلادی سایت مسجد عمریه توسط کلیسای آگوستینی مریم مقدس اشغال شده بود . قابل ذکر است که در آن زمان این کلیسا یکی از سه صومعه مهم شهر نیکوزیا بوده است . این کلیسا در طی جنگ عثمانی - ونتی در دوره 1573-1570 در محصره نیکوزیا که به سال 1570 میلادی بر می گردد به شدت آسیب دید و به حال خود رها شد . بعد از حمله ترک ها به قبرس ، لالا مصطفی پاشا ، فرمانده عثمانی دستور داد که تا این کلیسای تقریبا تخریب شده مورد بازسازی اساسی قرار گیرد و بعد از آن با کاربری مسجد به فعالیت خود ادامه دهد .در واقع مسجدی که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری نیکوزیا مورد بازدید قرار می گیرد به سبک عثمانی – ترکی ساخته شده و اغلب توسط بازدید کنندگانی که عمدتا از کشورهای عرب همسایه و بالکان به منظور گردش به قسمت جنوبی جمهوری قبرس وارد می شوند ، مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین شهروندان ترک تبار قبرس که از نیکوزیای جنوبی عبور می کنند از مسجد عمریه نیکوزیا در طی سفرهای روزانه خود بهره می برند . با اینکه ساختار مسجد شالوده ای مشابه کلیسای سابق دارد اما به سبک اسلامی بنا نهاده شده و ویژگی های معماری عثمانی – ترکی در عناصر مختلف آن چون قوس ها و طاق ها ، گنبدهای کوچک و یک مناره بلند به سبک ترکی نمایان شده است .مقالات مرتبط