safarafarin
مسجد زیتونیه در تونس

تونس یکی از کهن ترین کشورهای قاره آفریقا است و با قدمتی بیش از 3 هزار سال ادوار مختلفی را پشت سر گذاشته و فرهنگ های متعددی را به خود دیده است . این کشور امروزه به یکی از برترین مقاصد گردشگری شمال آفریقا تبدیل شده و مسافران زیادی برای دیدن جذابیت هایش به این منطقه سفر می کنند . مسجد زیتونیه در تونس (Zitouna Mosque) یکی از جاهای دیدنی این کشور است که د رادامه به معرفی این مکان پرداخته می شود با سفر آفرین همراه باشید .


درباره مسجد زیتونیه تونس

مسجد زیتونیه در تونس با قدمتی بیش از هزار سال از دیرباز تا کنون محلی برای تدریس علوم مختلف بوده و در دنیای اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد در واقع بسیاری از دانشمندان مسلمان از این مسجد فارغ التحصیل شده اند که ابن عرفه ، ابن خلدون (پدر تاریخ نگاری نوین) و امام مزاری از جمله معروف ترین آن ها بوده اند . مسجد زیتونیه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تونس هر ساله میزبان گردشگران بسیاری است که برای تفریح و گردش و همچنین دیدن زیبائی های آن به این کشور سفر می کنند .


اطلاعاتی در مورد مسجد زیتونیه تونس

از گذشته تا امروز در کشورهای اسلامی مساجد مختلفی بنا شده تا هم محلی برای نماز و عبادت باشد و هم نمادی برای قدرت مسلمانان در این کشور ، مسجد زیتونیه در تونس نیز یکی از قدیمی ترین مساجد موجود در این کشور و میزبان یکی از اولین و بزرگترین دانشگاه ها در تاریخ اسلام می باشد . زیتونیه به عنوان یکی از جاهای دیدنی در تور تونس وسعتی حدود 5 هزار متر مربع دارد و نام آن از تدریس در زیر درخت زیتونی که در این مسجد وجود داشته گرفته شده است . این مسجد در کنار مسجد جامع قیروان از مهمترین مساجد تونس به شمار می آید و نقش مهمی در ترویج و گسترش اسلام در شمال آفریقا ایفا کرده است . این مسجد که با 9 ورودی و 160 ستون بر روى‌ ویرانه هاى‌ یک‌ معبد قدیمى‌ و خرابه های کارتاژ در پایتخت تونس ساخته شده نمونه ای از زیباترین سبک های معماری است که ستون های قرطاجی آن با نقش های اسلامی درهم آمیخته شده است .عرصه ی این مسجد به صورت مستطیل شکل و دارای قدمتی طولانی می باشد که صحن‌ آن‌ در سمت‌ جنوب ‌شرقى‌ مسجد واقع شده و ایوان های بزرگ و جاداری را به خود اختصاص داده است در بخش‌ غربى‌ مسجد مناره‌اى‌ زیبا به‌ ارتفاع‌ 43 متر ساخته‌ شده‌ كه‌ از درون‌ و بیرون‌ مسجد قابل‌ مشاهده‌ است‌ در رواق ‌قبله ‌، ایوان‌ هاى‌ متعددى‌ قرار دارد كه‌ ستون هاى‌ كوتاه‌ با تاج‌ و قوس ‌، آن‌ ها را از یكدیگر جدا می كند . روى‌ قسمت‌ بیرونى‌ مسجد زیتونیه ، مقابل‌ صحن‌ کتیبه‌ هایى‌ به‌ خط‌ کوفى‌ از آیات‌ قرآنى‌ موجود است و در رواق‌ قبله‌ دو گنبد وجود دارد ، یکى‌ بر فراز مربع‌ مقابل‌ محراب‌ قرار دارد و دومى‌ بالاى‌ منطقه‌ مربعى‌ که‌ در انتهاى‌ ایوان‌ میانى قرار دارد . گنبد به‌ شکل‌ چند ضلعى‌ است‌ و در پایین‌ آن‌ کتیبه‌ هایى‌ تاریخى‌ تعبیه شده است در سمت‌ راست‌ محراب‌ اتاقکى‌ کوچک‌ وجود دارد که‌ منبر چوبین‌ متحرک‌ مسجد در آن‌ نگه‌ دارى‌ مى شود .مقالات مرتبط
دهکده سیدی بوسعید در تونس

دهکده سیدی بوسعید در تونس

مشاهده

دهکده سیدی بوسعید در تونس

سیدی بوسعید ،دهکده آبی رنگ در تونس که یکی از جاذبه های زیبای تونس به شمار میاد

موزه ملی تونس (باردو)

موزه ملی تونس (باردو)

مشاهده

موزه ملی تونس (باردو)

باردو یکی از مهم ترین موزه های حوضه دریای مدیترانه و دومین در قاره آفریقا پس از موزه مصر است.

فستیوالهای تونس

فستیوالهای تونس

مشاهده

فستیوالهای تونس

در طول چند سال گذشته تونس به یک نقطه داغ توریستی تبدیل شده است.

چرا تونس برای سفر انتخاب کنیم؟

چرا تونس برای سفر انتخاب کنیم؟

مشاهده

چرا تونس برای سفر انتخاب کنیم؟

تونس که با 8 اثر تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، مردم خونگرم و جذابیت‌ها و زیبایی‌های خیره‌کننده‌اش منتظر شماست.

کلیسای سنت لوئیس در تونس

کلیسای سنت لوئیس در تونس

مشاهده

کلیسای سنت لوئیس در تونس

تور تونس گزینه های زیادی برای ارائه به گردشگران دارد از هتل های مناسب گرفته تا جاذبه های تاریخی و طبیعی . این کشور با جذابیت های متنوع ، آب و هوای مطلوب و مناظر خیره کننده لقب نگین افریقا را به خود اختصاص داده و با مردمانی مهربان یکی از بهترین مقاصد برای سفر می باشد . این کشور در شمال قاره آفریقا و در جنوب دریای مدیترانه واقع شده و دیدنی های زیادی را در خود جای داده است کلیسای سنت لوئیس در تونس از جمله این دیدنی هاست که با قدمتی بیش از یک قرن از معماری دوران بیزانس بهره برده است در ادامه شما را با این کلیسای تاریخی آشنا می سازیم .

تورهای مرتبط