safarafarin
مسجد خاله سلطان قبرس

جزیره قبرس در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود زیر سلطه چندین امپراتوری بوده که هر کدام از این امپراتوری ها در زمان حکومت خود بناهای مختلفی در جای جای این سرزمین ساخته اند . امروزه این بناها با چندین قرن قدمت به جاذبه هایی ارزشمند تبدیل شده و گوشه ای از پیشینه غنی قبرس را روایت می کنند . مسجد خاله سلطان قبرس (Hala Sultan Tekke Mosque Cyprus) یکی از این جاذبه های دیدنی است که یادگاری از امپراتوری عثمانی بوده و مکانی مقدس برای مسلمانان می باشد . با ما همراه باشید تا در مورد این مسجد تاریخی بیشتر بدانید .


درباره مسجد یا تکیه خاله سلطان در لانارکای قبرس

مسجد خاله سلطان لارناکا در مرکز یک باغ جذاب و دیدنی در غرب دریاچه نمک واقع شده و به عنوان بنایی با سبک معماری عثمانی مورد بازدید گردشگران تور قبرس قرار می گیرد . مسجد حلا سلطان یا تکیه خاله سلطان از مهمترین مکان های زیارتی مسلمانان قبرس بوده و از بخش های مختلفی تشکیل شده است . این مسجد که از جاذبه های گردشگری قبرس به شمار می اید در فاصله 3 کیلومتری غرب لارناکا قرار گرفته و با چندین بار بازسازی تا کنون حفظ شده است تا به عنوان یادگاری از دوران گذشته و همچنین مکانی مقدس مورد بازدید علاقه مندان قرار گیرد .


تاریخچه مسجد خاله سلطان لارناکا

مسجد خاله سلطان یا مسجد ام حرم (Mosque of Umm Haram) که از برترین جاذبه های گردشگری لارناکا محسوب می گردد در یک محیط آرام و بی سر و صدا در کرانه های دریاچه نمک که در گذشته یکی از منابع استخراج نمک بوده بنا شده و یکی از اماکن مقدس مسلمانان می باشد . قابل ذکر است که مجموعه تکیه خاله سلطان از یک مسجد ، مقبره ، مناره ، گورستان و محوطه زندگی برای مردان و زنان تشکیل شده است .مسجد تاریخی Hala Sultan که به سبک معماری عثمانی ساخته شده متعلق به نیمه اول قرن نوزدهم (سال 1816) بوده و دارای یک مناره و چندین گنبد بزرگ و کوچک زیبا می باشد . در مقابل مسجد یک چشمه هشت ضلعی وجود دارد که حدودا در دوره 1797-1796 توسط فرماندار قبرس ساخته شده است . توجه داشته باشید که اطلاعات مربوط به ساخت و ساز بر روی کتیبه سنگ مرمری به ثبت رسیده است . بر روی کتیبه دیگری که مربوط به سال 1895 است و اخیرا در باغ تکیه کشف شده زیرساخت های لازم برای آوردن آب بر اساس دستورالعمل سلطان عبدالحمید دوم نوشته شده است .علت اصلی شهرت مسجد خاله سلطان قبرس وجود آرامگاه خاله سلطان یا ام حرم در پشت دیوار مسجد رو به مکه است . بعد از اولین حمله موفقیت آمیز ارتش عرب به لارکانا در سال 648 بعد از میلاد مسیح ، ام حرم به عنوان یکی از نزدیکان حضرت محمد (ص) ، طی حادثه ای از مرکب خود به زمین خورد و در گذشت . خیلی زود خلیفه بزرگ دستور داد به عنوان یادبود ، آرامگاهی برای ام حرم در مکان زمین خوردنش ساخته گردد .مقالات مرتبط