safarafarin
قلعه لارناکا

در شهرهای مهم امپراتوری های گذشته قلعه هایی به منظور حفاظت از شهرها ساخته می شد تا با استفاده از این دژهای محکم مسئولین از هجوم احتمالی و نا به هنگام دشمنان مطلع گردند . شهر لارناکا در جزیره قبرس نیز در قرون وسطی از اهمیت بالایی برخوردار شد و وجود قلعه برای حراست از بندر احساس شد لذا پادشاه وقت قلعه لارناکا (Larnaca Castle) را که امروزه به عنوان موزه مورد بازدید قرار می گیرد بنا نهاد . با سفر آفرین همراه باشید تا در مورد این دژ اطلاعات بیشتری کسب کنید .


درباره قلعه قرون وسطی لارناکا

قلعه لارناکا دژی مستحکم در سواحل جنوبی قبرس است که در گذشته از آن برای حفاظت از بخش های جنوبی جزیره و بندر شهر لارناکا استفاده می شده است . قلعه قرون وسطی شهر لارناکا در ساحل معروف فینیگودز (Foinikoudes) یا خیابان درختان نخل واقع شده و به اسکله لارناکا و همچنین تفرجگاه ساحلی این شهر نزدیک می باشد . این قلعه که از جاذبه های گردشگری قبرس به شمار می آید با قدمتی چند صد ساله امروزه با کاربری موزه فعالیت می کند و هر ساله هزاران گردشگر از یافته های باستان شناسی که در این قلعه نگهداری می گردد بازدید می کنند .


تاریخچه قلعه شهر لارناکا

اطلاع دقیقی از زمانی که قلعه معروف لارناکا برای اولین بار ساخته شد در دسترس نیست اما تحقیقات باستان شناسی انجام شده در اطراف قلعه بیانگر این هستند که ساخت و ساز اولیه در اواخر قرن دوازدهم آغاز شده است . شهر لارناکا در طی قرون وسطی از اهمیت بسیاری برخودار شد و پس از اینکه ژنوئوس بندر اصلی کشور قبرس (فاماگوستا) را اشغال کرد نیاز به یک شهر بندری جدید شدیدا احساس شد . خیلی زود لارناکا یکی از بنادر اصلی پادشاهی قبرس شد و قلعه ای به منظور حفاظت از شهر و بندر در آن ساخته شد . بین سال های 1398-1382 میلادی در زمان سلطنت جیمز اول ، قلعه کوچکی که در نزدیکی بندر بنا شده بود به قلعه ای معروف تر ارتقا یافت .همانگونه که بیان شد از زمان ساخت اولیه این قلعه اطلاعات دقیقی وجود ندارد و برخی از محققان بر این باورند که با توجه به سبک ترکی و کتیبه های آن ، قلعه لارناکا به دست عثمانیان ساخته و گسترش داده شده است . این قلعه که از جاذبه های گردشگری لارناکا محسوب می گردد در زمان تسلط انگلیسی ها بر جزیره قبرس به عنوان یک زندان مورد استفاده قرار می گرفت ولی بعدها ، پس از استقلال قبرس این قلعه به یک موزه و حیاط آن به یک تئاتر در هوای آزاد با ظرفیت 200 نفر تبدیل شد . در این قلعه چندین اتاق وجود دارد که در اتاق غربی عتیقه جات مربوط به اوایل مسیحیت ، بیزانس و قرون وسطی نگهداری می شود ، نقاشی های دیواری بیزانتین در اتاق مرکزی گنجانده شده و سفالگری قرون وسطی ، ظروف و سلاح ها اتاق شرقی را اشغال نموده اند .


ساعت بازدید و بلیط ورودی دژ لارناکا

اول از همه باید گفت که این موزه و قلعه باستانی در روزهای تعطیلات عمومی بسته است و ساعت بازدید از آن در روزهای میانی و پایانی هفته و همچنین ماه های تابستان و زمستان متفاوت می باشد به طوری که ارگ لارناکا از 16 سپتامبر تا 15 آوریل (دوشنبه تا جمعه) از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر و از 16 آوریل تا 15 سپتامبر (دوشنبه تا جمعه) از 8 صبح تا 7:30 عصر پذیرای علاقه مندان و گردشگران تور قبرس می باشد . توجه داشته باشید که در روزهای شنبه و یکشنبه این قلعه از 9:30 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است . هر مراجعه کننده ای برای بازدید از قلعه و موزه لارناکا باید 2.5 یورو بپردازد که در صورت مراجعه گروهی (حداقل 10 نفر) این مبلغ کاهش خواهد یافت .مقالات مرتبط