safarafarin
شهر سنگی اوپلیستیخه در گرجستان

سایت های باستانی ، مراکز تفریحی متعدد ، امکانات گردشگری مناسب ، آب و هوای مساعد و جاذبه های طبیعی سبب شده اند تا تور گرجستان امروزه در میان ایرانیان علاقه مندان زیادی داشته باشد . دوستداران تاریخ در سفر به این کشور بی نصیب نمی مانند چرا که تنوع سایت های تاریخی آن زیاد است از معروف ترین این اماکن می توان به شهر سنگی اوپلیستیخه در گرجستان (Stone City Uplistsikhe) اشاره نمود . در ادامه با این شهر باستانی بیشتر آشنا می شویم با سفر آفرین همراه باشید .


درباره شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

در گرجستان سایت های باستانی متعددی وجود دارد که علاقه مندان به تاریخ را به سوی خود می کشاند یکی از این اماکن دیدنی که در جهان زبانزد می باشد شهر سنگی اوپلیستیخه در گرجستان است که به عنوان وسیع ترین شهر سنگی جهان شناخته شده و جذابیت های زیادی برای ارائه به گردشگران دارد . شهر سنگی اوپلیستیخه بر بلندی در قسمت غربی رودخانه کورا واقع شده و نام آن به معنای قلعه خدایان می باشد این شهر از اصلی ترین جاذبه های گردشگری گرجستان است و سالانه با جذابیت های مختلفی که در خود گنجانده میزبان تعداد زیادی از گردشگران از اقصی نقاط جهان می باشد . قدمت این شهر به قرن ششم قبل از میلاد بر می گردد و با وسعتی حدود 8 هکتار دارای سه بخش اصلی شمالی ، جنوبی و مرکزی می باشد .


اطلاعاتی در مورد اوپلیستیخه ، بزرگترین شهر سنگی دنیا

معمولا گردشگران تور گرجستان شهر گوری را به عنوان زادگاه استالین می شناسند ولی در 10 کیلومتری این شهر مکانی به نام شهر سنگی اوپلیستیخه قرار گرفته که بزرگترین شهر سنگی در جهان می باشد . این شهر به دلیل داشتن کهن ترین سد ، داروخانه ، بازار ، آمفی ﺗﺌﺎتر ، کلیسای قدیمی معروف به سن جورجی ، معابد ، زندان ، سیاه چال و صدها اثر باستانی دیدنی دیگر در جهان زبانزد بوده و مورد توجه گردشگران تور گرجستان واقع شده است . این منطقه که بین شهرهای تفلیس و باتومی قرار گرفته یکی از آثار باقی مانده از دین پیکانیزم می باشد و در گذشته از مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت گرجستان به شمار می آمده است . طی تحقیقات و خاکبرداری های متعددی که در این شهر انجام شده تعداد زیادی معابد و متعلقات دیگر مربوط به الهه خورشید ، که قبل از آمدن مسیحیت پرستش می شده اند ، کشف شده است .شهر سنگی اوپلیستیخه در گرجستان به دلیل داشتن کلکسیونی از قدیمی ها یونسکو را وادار نمود تا این شهر را در سال 2007 در فهرست میراث جهانی خود به ثبت رساند . قابل توجه است که طی زلزله ای که در سال 1920 میلادی در این منطقه روی دارد بخش هایی که ضعیف و آسیب پذیر بودند تخریب شدند . همانگونه که بیان شد این شهر به سه بخش شمالی ، جنوبی و مرکزی تقسیم می‌ شود که بخش میانی وسیع تر است و قسمت عمده ساختارهای صخره تراشی این شهر را در خود جای داده است و از طریق یک گذرگاه و یک تونل به بخش جنوبی متصل می‌ شود . گذرگاه‌ ها و گاهی پلکان‌ ها از طریق خیابان اصلی به ساختار های مختلف انشعاب پیدا می‌ کنند . اوپلیستیخه ساختارهای مختلفی را از اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطی شامل می شود همچنین ترکیب غیر معمول سبک های مختلف از صخره تراشی آناتولی و فلات ایران و نیز همزیستی معماری مسیحی و غیر مسیحی ، این شهر را از دیگر شهرهای سنگی دنیا متمایز می سازد .مقالات مرتبط
جاذبه های زیبای باتومی گرجستان

جاذبه های زیبای باتومی گرجستان

مشاهده

جاذبه های زیبای باتومی گرجستان

باتومی شهرستانی ساحلی واقع در گرجستان است و یکی از مناطق محبوب برای مردم محلی و همچنین گردشگران در فصول گرم و تابستانی به شمار می اید.باتومی جدا از دریای سیاه ، تفریگاههای جالب توجه و سرگرم کننده ی دیگری نیز دارد که سفرافرین قصد دارد به 5 مکان جالب توجه باتومی گرجستان اشاره نماید.

کوه خون در گرجستان

کوه خون در گرجستان

مشاهده

کوه خون در گرجستان

کوه خون یکی از بلندترین قله ها در بخش آپالاچی گرجستان و همچنین با ارتفاع 1395 متر، ششمین در گرجستان به شمار میاید.

برجهای باتومی گرجستان

برجهای باتومی گرجستان

مشاهده

برجهای باتومی گرجستان

هر شهر برای تعیین هویت شهروندانش نشانه‌هایی دارد که از آن به‌عنوان «نماد» یاد می‌شود. این نمادها که گاه جزو آثار باستانی یا طبیعی و گاه ساخته‌شده مثل برج ها هستند که به شهروندان هویت جمعی می دهند و در جذب گردشگران موثرند.

قلعه سنگی خداوند در گرجستان...

قلعه سنگی خداوند در گرجستان...

مشاهده

قلعه سنگی خداوند در گرجستان...

اوپلیستیخه به گرجی به معنای واقعی کلمه، (قلعه خداوند) یک شهر سنگی با سنگ های تراشیده شده در شرق گرجستان می باشد.

باتومی بهشت گرجستان

باتومی بهشت گرجستان

مشاهده

باتومی بهشت گرجستان

در سالهای اخیر گرجستان مورد توجه گردشگران زیادی واقع شده و مسافران بسیاری برای دیدن جاذبه های آن در قالب تور گرجستان به این کشور سفر می کنند . باتومی و تفلیس از مهمترین شهرهای توریستی گرجستان هستند و طیف وسیعی از امکانات گردشگری اعم از هتل ها ، رستوران ها ، مراکز تفریحی ، مکان های دیدنی و مراکز فرهنگی را در خود جای داده اند و اگر شما نیز قصد سفر به این کشور را دارید با ما همراه شوید تا با باتومی بهشت گرجستان آشنا گردید .

پیست اسکی گودائوری گرجستان

پیست اسکی گودائوری گرجستان

مشاهده

پیست اسکی گودائوری گرجستان

هدف بسیاری از گردشگران از سفر به گرجستان تفریح و سرگرمی است و مراکز متعدد موجود در آن سالانه مراجعه کنندگان بسیاری دارد . یکی از مراکز تفریحی پر طرفدار در این کشور پیست اسکی گودائوری گرجستان (Gudauri Ski Resort) است که با امکانات متنوع و 3 مسیر اسکی ، مکانی مناسب برای انجام ورزش های زمستانی است برای آشنایی با این پیست مجهز با سفر آفرین همراه باشید .

موزه استالین در گرجستان

موزه استالین در گرجستان

مشاهده

موزه استالین در گرجستان

گرجستان به دلیل نزدیکی به ایران و همچنین داشتن فرهنگ های یکسان مورد توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته و سالانه تعدادی از هموطنانمان این کشور را برای سفر خارجی خود بر می گزینند . در شهرهای مختلف گرجستان دیدنی های متنوعی وجود دارد که برخی از ان ها تاریخی بوده و برخی دیگر نیز از جاذبه های مدرن به شمار می آیند . موزه استالین در گرجستان (Gori Stalin Museum) از معروف ترین و شاخص ترین دیدنی های شهر گوری است که در بخش شمال غربی تفلیس واقع شده است برای آشنایی بیشتر با این موزه با سفر آفرین همراه باشید .

نارین قلعه تفلیس گرجستان

نارین قلعه تفلیس گرجستان

مشاهده

نارین قلعه تفلیس گرجستان

تفلیس یکی از زیباترین شهرهای گرجستان است و به سبب پایتخت بودنش امکانات و جاذبه های مختلفی در آن ایجاد شده است . برخی از اماکن دیدنی این شهر تاریخی هستند و از قرن های گذشته تا کنون حفظ و نگهداری شده اند از مهم ترین دیدنی های تاریخی می توان به نارین قلعه تفلیس گرجستان (Narikala Castle Tbilisi) اشاره نمود که در ادامه به معرفی آن پرداخته می شود با سفر آفرین همراه باشید .

پارک ملی واشلوانی در گرجستان

پارک ملی واشلوانی در گرجستان

مشاهده

پارک ملی واشلوانی در گرجستان

طبیعت گرجستان به همراه جاذبه های تاریخی و مراکز سرگرمی از عواملی است که سبب جذب گردشگر شده و سالانه تعدادی از گردشگران را به سوی خود می کشاند . پارک ملی واشلوانی در گرجستان (Vashlovani National Park Georgia) منطقه ای است حفاظت شده که به منظور حفظ انواع گونه های گیاهی و جانوری تاسیس شده است در ادامه بیشتر با این پارک ملی آشنا می شویم با ما همراه باشید .