شهر زیرزمینی کاریز کیش

اگر تمایل دارید با شهر زیرزمینی کاریز کیش (Kariz Underground City Kish) آشنا گردید با ما تا انتها همراه باشید .


درباره شهر زیرزمینی کاریز در کیش

بر طبق اسناد به جای مانده از گذشته اولین قنات ها به دست توانمند ایرانیان در بیش از 5 هزار سال پیش احداث شده است تا راهی برای هدایت آب های شیرین زیرزمینی ایجاد گردد و آب مورد نیاز شهرهای مختلف نیز تامین گردد جزیره کیش نیز مستثنی نبوده و قناتی با قدمت 2500 سال دارد که اکنون با نام شهر زیرزمینی کاریز کیش شناخته می شود و یکی از اماکن دیدنی پرطرفدار در این جزیره زیبا می باشد . در ایجاد شهر زیرزمینی کاریز دقت زیادی به کار رفته تا بافت قدیمی و تاریخی قنات حفظ شده و به بخش ها و قسمت های مختلف آن آسیبی وارد نشود . امروزه این قنات از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری کیش محسوب می گردد و با جذابیت های فوق العاده و ویژگی های منحصر به فرد مورد استقبال گردشگران واقع شده است . عملیات تبدیل قنات کیش به شهر زیرزمینی در سال 78 با انگیزه یک مهندس ایرانی مقیم آلمان کلید خورد تا مجموعه ای فرهنگی ، تاریخی و طبیعی برای گردشگران تور کیش فراهم گردد .


اطلاعاتی در مورد شهر زیرزمینی کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش که در عمق 16 متری زمین قرار گرفته در گذشته قناتی بوده که آب شرب مورد نیاز ساکنان جزیره را تامین می کرده و امروزه با تغییر کاربری به شهری شگفت انگیز با وسعتی 10 هزار متر مربعی تبدیل شده و از دیدنی های کیش به شمار می آید . از سال 78 به بعد که کار بازسازی و تغییر کاربری قنات کیش آغاز شد برای جذب بیشتر گردشگر امکانات و بخش های مختلفی به آن افزوده می گردد که از جمله آن ها می توان به غرفه‌های صنایع دستی ایران و جهان ، رستوران سنتی و جدید ، موزه ، سالن آمفی تئاتر ، عکاسخانه ، سالن کنفرانس و گالری‌های هنری اشاره نمود . سقف شهر کاریز کیش 8 متر ارتفاع دارد که این سقف با سنگواره ، صدف و مرجان هایی پوشیده شده که بر اساس نظر کارشناسی چند صد میلیون سال قدمت دارد . در واقع دوستداران طبیعت برای دیدن انواع صدف ها و مرجان ها علاوه بر غواصی در دریا و بازدید از موزه های طبیعی می توانند به شهر زیرزمینی کیش نیز مراجعه کنند و از جذابیت های ملموس موجود در این شهر لذت ببرند .با توجه به اینکه معمولا قنات ها از ارتفاعات شروع شده و به مظهر می رسند ، عظمت قنات 2500 ساله کیش با حداکثر ارتفاع چهل و پنج متری در جزیره کیش منحصر به فرد است . جزیره کیش با توجه به اینکه ارتفاع چندانی ندارد ، حفر و احداث قنات به دست ایرانیان خلاق ، در لایه گل مارن (مرگل) اهمیت و ارزش این قنات را بیش از پیش نمایان می کند . قنات قدیمی کیش با طول 15 کیلومتر ، در طول دو رشته از منطقه صفین و فرودگاه تا محل فعلی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش به سه رشته تبدیل می شود و از این محل مجددا با تبدیل به یک رشته ، به شهر قدیمی حریره می ریزد . در طول مسیر این قنات های قدیمی تعداد زیادی چاه برای برداشت آب وجود دارد که نشان دهنده آن است که در این قنات آب هم به صورت ساکن و هم به سمت مظهر قنات جریان و حرکت داشته است . آب شیرین کاریز حاصل از بارندگی های فصلی جزیره است که از مرجان ها به صورت یک فیلتر طبیعی عبور و در لایه گل مارن جریان پیدا می کند .مقالات مرتبط
جزیره کیش (مروارید خلیج فارس)

جزیره کیش (مروارید خلیج فارس)

مشاهده

جزیره کیش (مروارید خلیج فارس)

سرزمین اصلی ایران، جزیره زیبا کیش فوق العاده است.

تم پارک آبی اوشن کیش

تم پارک آبی اوشن کیش

مشاهده

تم پارک آبی اوشن کیش

در این مطلب به معرفی تم پارک آبی اوشن کیش (Ocean Water Park Kish) پرداخته می شود با سفر آفرین همراه باشید تا با این مرکز تفریحی نوساز بیشتر آشنا گردید .

پارک ساحلی مرجان کیش

پارک ساحلی مرجان کیش

مشاهده

پارک ساحلی مرجان کیش

در این مطلب قصد داریم یکی از زیباترین پارک های کیش با نام پارک ساحلی مرجان کیش معرفی کنیم اگر تمایل دارید با این مجموعه بیشتر آشنا شوید با ما تا انتها همراه باشید .