safarafarin
شهر تاریخی حریره کیش

در جزیره کیش علاوه بر مراکز خرید و مراکز تفریحی متعدد ، چندین ابنیه تاریخی نیز وجود دارد که از جمله آن ها می توان به شهر تاریخی حریره کیش (Harireh Ancient City Kish) اشاره نمود . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شهر با سفر آفرین همراه باشید .


درباره شهر باستانی حریره در کیش

وسعت بیش از 100 هکتاری شهر تاریخی حریره کیش بیانگر این است که در چند قرن پیش در این قسمت از جزیره کیش شهری بزرگ و آباد وجود داشته که اکنون خرابه هایی بیش از آن باقی نمانده است . شهر حریره کیش که از جاذبه های باستانی این جزیره است روزگای پر رونق بوده و جمعیت کثیری در آن زندگی می کرده اند . شهر حریره که از دیدنی های کیش به شمار می آید در قسمت شمالی جزیره واقع شده و بنا بر مطالعات مختلفی که بر روی این شهر انجام شده قدمتش به دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی بر می گردد . گردشگران تور کیش می توانند از بخش های خانه اعیانی ، بخش کارگاهی و صنعتی و مجموعه حمام این شهر دیدن کنند و بخشی از تاریخ جزیره کیش را مرور کنند .


اطلاعاتی در مورد حریره ، شهر 800 ساله جزیره کیش

شهر تاریخی حریره کیش که از توابع شهرستان بندر لنگه است در قسمت شمالی جزیره در منطقه ای که ساحل آن از سطح دریا 10 متر فاصله دارد واقع شده و در گذشته بندری مهم برای ارتباط با چین ، هند و اروپا بوده است . شهر باستانی حریره که از جاذبه های گردشگری کیش محسوب می گردد اکنون دارای آثاری باقی مانده از معماری شهری است و فقط در گوشه هایی از آن تاق ها ، پوشش ها و سقف های سالم به چشم می خورند که از گزند تخریب در امان مانده اند . این شهر باستانی که طبق نظر میراث فرهنگی ایران 800 سال قدمت دارد با مساحتی 120 هکتاری در امتداد ساختمان های بندرگاه و دفاتر آن و در کنار مجموعه ورزشی المپیک قابل مشاهده است و گردشگران تور کیش می توانند از آن بازدید کنند . توجه داشته باشید که شهر باستانی حریره در شهریور سال 76 شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . این شهر با قدمت 800 ساله مربوط به قرن 5 تا 10 هجری قمری است و زمان رونق یا دوران طلایی این شهر باستانی ، از سال 367 تا 912 هجری قمری بوده‌ است .بندر شهر تاريخی حريره ، يک شهر يک پارچه و متمركز با معماری برون گرا بوده و از معماری دفاعی و درون گرای ديگر شهرهای تاريخی ايران در آن نشانی نيست . انتخاب اين بخش از جزيره برای ايجاد شهر حريره طبيعی ترين و معقول ترين انتخاب بوده چرا كه ساحل صخره ای مرتفع آن از سطح دريا تقريبا 10 متر بلندتر است و وجود سه خليج و دماغه كه نقش بندرگاه طبيعی را دارد و همچنين دريای نسبتا آرام تر از ديگر كرانه ها و سواحل جزيره خود عامل شكل گيری شهر در ساحل شمالی شده است . در منتهى الیه بخش شمالى شهر حریره ، کنار ساحل بلند صخره اى با فاصله کمى از دریا ، پستى و بلندى هایی ادامه دارد که بقایاى دیوارها ، چاه ها و کانال هاى آب می باشد که نظر بیننده را به سوى خود جلب مى کند .مقالات مرتبط
جزیره کیش (مروارید خلیج فارس)

جزیره کیش (مروارید خلیج فارس)

مشاهده

جزیره کیش (مروارید خلیج فارس)

سرزمین اصلی ایران، جزیره زیبا کیش فوق العاده است.

تم پارک آبی اوشن کیش

تم پارک آبی اوشن کیش

مشاهده

تم پارک آبی اوشن کیش

در این مطلب به معرفی تم پارک آبی اوشن کیش (Ocean Water Park Kish) پرداخته می شود با سفر آفرین همراه باشید تا با این مرکز تفریحی نوساز بیشتر آشنا گردید .

پارک ساحلی مرجان کیش

پارک ساحلی مرجان کیش

مشاهده

پارک ساحلی مرجان کیش

در این مطلب قصد داریم یکی از زیباترین پارک های کیش با نام پارک ساحلی مرجان کیش معرفی کنیم اگر تمایل دارید با این مجموعه بیشتر آشنا شوید با ما تا انتها همراه باشید .

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش

مشاهده

شهر زیرزمینی کاریز کیش

اگر تمایل دارید با شهر زیرزمینی کاریز کیش (Kariz Underground City Kish) آشنا گردید با ما تا انتها همراه باشید .

پارک دلفین کیش

پارک دلفین کیش

مشاهده

پارک دلفین کیش

در این مطلب به معرفی پارک دلفین کیش (Kish Dolphin Park) پرداخته می شود برای آشنایی بیشتر با این مجموعه با ما همراه باشید .