safarafarin
سوغات بلغارستان

تور بلغارستان در سال های اخیر به یکی از گزینه های محبوب در میان تورهای خارجی و گردشگری تبدیل شده و سالانه تعدادی از ایرانیان این کشور را به عنوان مقصد سفر تفریحی خود انتخاب می کنند تا هم از جاذبه های گردشگری بلغارستان که برخی از آن ها قدمتی طولانی دارند بازدید کنند و هم از گزینه های تفریحی و سواحل دریای سیاه بهره ببرند . این کشور اروپایی نیز همانند دیگر کشورهای توریستی دارای اقلامی به عنوان سوغاتی است که گردشگران می توانند از این اقلام خریداری نموده و به دوستان و آشنایان خود هدیه دهند .


از بلغارستان چی بخریم ؟

شهرهای مختلف بلغارستان دارای آداب و فرهنگ های مختص به خود بوده و دارای سوغاتی های متنوعی می باشند . در زیر 4 نمونه از سوغات بلغارستان معرفی شده است با سفر آفرین همراه باشید .


1 . اسانس و روغن گل رز بلغارستان

اسانس و روغن گل رز که امروزه از مهمترین اقلام صادراتی بلغارستان به شمار می اید به یکی از محبوب ترین سوغاتی های این کشور تبدیل شده و معمولا از گل رز بلغاری که بسیاری نادر و کمیاب می باشد استخراج می گردد . از روغن و اسانس گل رز به سبب خواص فوق العاده اش بیشتر در صنعت عطرسازی و دارویی کاربرد دارد . گل های رزی که برای تولید روغن و اسانس از آن ها استفاده می شود اغلب در دره رز که در مرکز بلغارستان و در 200 کیلومتری شهر صوفیه قرار دارد تولید می شوند . این روغن از قیمت بالایی برخوردار بوده و قیمت یک شیشه کوچک آن تا پنجاه یورو نیز می رسد اما آب گل رز از روغن رز قیمت مناسب تری داشته و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد .


2 . گلیم بلغارستان

یکی دیگر از اقلامی که از آن به عنوان سوغات بلغارستان یاد می شود گلیمی است که به دو روش سنتی و ماشینی بافته می شود . در روش سنتی برای بافت این گلیم ها زنان بلغاری از نخ های پشمی و در روش ماشینی از نخ های دیگر استفاده می گردد لذا این امر سبب شده تا گلیم بافته شده توسط این دو روش از نظر کیفیت و قیمت کاملا متفاوت باشند . اگر در سفر با تور بلغارستان از این گلیم ها خریداری کردید حتما روش شست و شوی آن را از فروشنده بپرسید تا بعدا به مشکل برنخورید .


3 . سرامیک های نقاشی شده بلغارستان

یکی از قدیمی ترین هنرهای بلغاری نقاشی بر روی سرامیک است که امروزه اقلام تزئین شده با این هنر به عنوان یکی از محبوب ترین سوغاتی های بلغارستان خودنمایی می کنند . برای زیبائی ظروف سرامیکی از سبک Troyan با رنگ های سنتی سبز ، قهوه ای ، آجری و … استفاده می شود که جلوه ویژه ای به آنان می بخشد . ظروف سرامیکی با طرح و نقش های زیبا و مختلف را تقریبا می توان در همه جای بلغارستان پیدا کرد .


4 . منبت کاری های بلغارستان

منبت کاری از جمله هنرهایی است که از قدیم الایام در بلغارستان رواج داشته و افراد زیادی از گذشته تا کنون این حرفه و تولید اثار هنری را به عنوان شغل خود انتخاب نموده اند . هنرمندان بلغاری با استفاده از منبت کاری و کنده کاری اشیا و شکل های مختلفی تولید می کنند که از جمله این اثار می توان به وسایل پخت و پز ، دیوار‌ آویزهای زیبا ، جعبه جواهرات و ... اشاره نمود . قطعا این اشیا می توانند یک هدیه و سوغات بسیار نفیس و گرانبها از سفر به بلغارستان به شمار آیند .مقالات مرتبط
تورهای مرتبط
,4 شب و 5 روز
تا پایان دسامبر