سواحل دریای سیاه بلغارستان

سواحل دریای سیاه بلغارستان (Bulgarian Black Sea Coast) که مرزهای شرقی این کشور را تشکیل می دهند امروزه به یکی از محبوبترین مناطق توریستی این کشور تبدیل شده اند برای آشنایی بیشتر با این سواحل با ما همراه باشید .


اطلاعتی کلی در مورد دریای سیاه

دریای سیاه یکی از دریاهای واقع در اروپای جنوب شرقی است که دور تا دور آن توسط کشورهای بلغارستان ، ترکیه ، گرجستان ، روسیه ، اوکراین و رومانی احاطه شده است . این دریا بیش از 436 کیلومتر مربع وسعت داشته و در ژرف ترین قسمت 2212 متر عمق دارد . در طولانی ترین امتداد شرق – غرب این دریا دارای 1175 کیلومتر درازاست و حجم اب گنجیده در آن 547 هزار کیلومتر مکعب می باشد . هر کدام از کشورهای حاشیه دریای سیاه از پتانسیل های موجود در این دریا و کرانه های آن استفاده بهینه نموده و غالبا شهرهای ساحلی خود را با امکانات مناسب گردشگری تجهیز نموده اند تا با جذب بیشتر گردشگر صنعت توریسم خود را به سمت پیشرفت سوق دهند .


درباره سواحل دریای سیاه بلغارستان

سواحل دریای سیاه بلغارستان که مرزهای شرقی این کشور را پوشش می دهد با 378 کیلومتر خط ساحلی از مرزهای رومانی در شمال تا ترکیه اروپایی در جنوب امتداد یافته است . سواحل شنی سفید و طلایی حدود 130 کیلومتر از خط ساحلی بلغارستان را به خود اختصاص داده اند . این منطقه یک مرکز مهم گردشگری در طول فصل تابستان (ماه می تا اکتبر) است و سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می کند . این سواحل که از محبوب ترین مقاصد توریستی بلغارستان به شمار می آیند توسط کوه های بالکان به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می گردند که بخش شمالی سواحل بلغارستان را غالبا سرزمین های سنگی و بخش جنوبی آن را سواحل شنی گسترده تشکیل می دهند .سواحل دریای سیاه در بلغارستان دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب با تاثیرات قابل توجه دریایی و قاره ای هستند . در این منطقه دمای متوسط هوا در تابستان حدود 28 درجه سانتیگراد و دمای متوسط آب 26 درجه سانتیگراد می باشد . همچنین در این محدوده بیش از 240 ساعت آفتاب در ماه می و سپتامبر و بیش از 300 ساعت در ماه های جولای و آگوست وجود دارد .وارنا (سومین شهر بزرگ بلغارستان) و بورگاس (چهارمین شهر بزرگ بلغارستان) دو تا از بزرگترین شهرها و بندرهای مهم در خط ساحلی بلغارستان هستند که وارنا در بخش شمالی خط ساحلی و بورگاس در بخش جنوبی آن واقع شده اند . فرودگاه های بین المللی وارنا و بورگاس اصلی ترین مراکز سرویس دهی به منطقه هستند و بزرگراه تراکیا که در سال 2013 به بهره برداری رسیده دسترسی سریع بورگاس به صوفیه (پایتخت بلغارستان) و پلودیو (دومین شهر بزرگ بلغارستان ) را فراهم نموده است .از جمله شهرهای مهمی که در خط ساحلی 378 کیلومتری بلغارستان واقع شده اند می توان به وارنا (Varna) ، بورگاس (Burgas) ، پوموری (Pomorie) ، بالچیک (Balchik) ، نسبار (Nesebar) ، کاوارنا (Kavarna) ، سوزوپل (Sozopol) و تساروو (Tsarevo) اشاره نمود . همچنین در امتداد مرز شرقی بلغارستان سواحل شنی زیبا و استراحتگاه های ساحلی متعددی وجود دارد که از برترین سواحل بلغارستان می توان به موارد زیر اشاره نمود :

• سانی بیچ یا ساحل آفتابی بلغارستان

• گلدن سندز یا ساحل ماسه های طلایی بلغارستان

• ساحل آلبنا بلغارستان

• ساحل دیونی بلغارستان

• ساحل پریمورسکو بلغارستان

• گلدن فیش یا ساحل ماهی طلایی بلغارستان

• ساحل اسموکینی بلغارستان

• ساحل آتلیمان بلغارستان

• ساحل دهانه بلغارستانمقالات مرتبط