safarafarin
زیباترین مناظر شهری از سراسر دنیا

زمانی که به یک شهر خاص فکر می‌کنیم، اولین تصویری که به ذهنمان می‌رسد، دورنما و چشم‌انداز شهری آن است. شهرهای سنگاپور، هنگ کنگ، نیویورک و دیگر شهر‌های مشابه را در نظر بگیرید. دورنمای شهری در حقیقت حکم اثر انگشت را برای یک شهر دارد چرا که دورنمای هر شهری کاملا منحصر‌به‌فرد است.

شانگهای، چین

دانستنی ها

شانگهای که قریب به ۲۴ میلیون نفر جمعیت دارد، پر‌جمعیت ترین شهر دنیا به شمار می‌رود که از اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ با رشد روزافزون تعداد ساختمان‌ها مواجه شده‌است به طوری که در ۲۰ سال گذشته تقریبا ۷۰۰۰ ساختمان با بیش از ۱۱ طبقه در این شهر ساخته شده‌است.

دانستنی ها

بلند‌ترین آسمان خراش این شهر، “مرکز مالی جهانی شانگهای” با ۱۰۱ طبقه است اما شاید متمایز‌ترین سازه در شانگهای، “برج مروارید خاور” باشد که یک برج مخابراتی است که دارای چندین کره است که با LED نورپردازی شده اند.

نیویورک، ایالات متحده‌ی آمریکا

دانستنی ها

این شهر که با عنوان پایتخت فرهنگی جهان نیز شناخته می‌شود دارای چشم‌انداز بی‌نظیری است که هر کسی به راحتی می‌تواند آن را تشخیص بدهد. به دلیل پیشرفت و توسعه در تمامی زمینه‌ها مانند تجارت، اقتصاد، فناوری، تحصیلات، مد، هنر، تحقیقات، رسانه و تفریحات، نیویورک یکی از قدرتمندترین شهر‌های جهان است و به نام های متفاوتی مانند “شهری که هرگز نمی خوابد”، “مرکز دنیا” و “سیب بزرگ” نامیده می‌شود. متمایزترین سازه در چشم‌اندازهای این شهر، ساختمان امپایر استیت (The Empire State Building) دارای ۱۰۲ طبقه است که در سال ۱۹۳۰ ساخته شده و در منهتن قرار دارد. این ساختمان تا سال ۱۹۷۲ بلندترین ساختمان جهان بود. مرکز تجارت جهانی یک (One World Trade Center) که در محل مرکز تجارت جهانی واقع شده و ۱۰۴ طبقه دارد، سال گذشته افتتاح شد و اکنون بلندترین ساختمان شهر است. یکی دیگر از ساختمان‌های بلند این شهر، ساختمان بانک آمریکا است.

لندن، انگلستان

دانستنی ها

گرچه این شهر به بزرگی و قدرتمندی سایر شهرهای این فهرست نیست، ولی چشم‌انداز زیبا و متمایزی دارد. معماری لندن، چندین قرن را در بر می‌گیرد؛ از بناهای تاریخی مانند برج ساعت بیگ بن ، کاخ وست‌مینستر و تاور بریج گرفته تا سازه‌های مدرن‌تر مانند چشم لندن یا چرخ هزاره و تبر سنت ماری ۳۰ که به صورت غیررسمی، خیار ترشی یا برج خیارشور نیز نامیده می‌شود.

دانستنی ها

از میان سایر سازه‌ها و ساختمان‌های بلند لندن می‌توان Pinnacle و Tower ۴۲ را نام برد.

دبی، امارات متحده‌ی عربی

دانستنی ها

حتما شما هم پس از شنیدن نام دبی به یاد آسمان‌خراش‌های غیر عادی و متعدد آن می افتید. ساختمان‌هایی بلند با مناره‌هایی نقره‌ای که بر فراز خلیج همیشه فارس سر به آسمان می‌سایند. دبی شهری است که بیشترین آسمان خراش های تکمیل‌شده و بلندتر از ۸۲۰ پا را در میان تمام شهرهای جهان، دارد. این شهر پیشرفته‌ترین شیخ‌نشین در امارات متحده‌ی عربی است که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. گردشگران برای شرکت در فستیوال مشهور خرید دبی و رویداد‌های ورزشی متعددی مانند گلف، کریکت و فرمول ۱ به این شهر سفر می‌کنند. یکی از متمایز ترین دستاوردها و موفقیت‌های این شهر در برج سازی، برج خلیفه، بلندترین بنای ساخت دست انسان در جهان است. این برج دارای ۱۶۳ طبقه و ارتفاع ۱۹۱۸ پا است که البته ارتفاع نوک مناره‌ی آن به ۲۷۲۲ پا (بیشتر از نیم مایل) می‌رسد.

ونکوور، کانادا

دانستنی ها

به دلیل برنامه‌ریزی‌های شهری فعال و هوشمندانه، ونکوور بیش از یک دهه است که در فهرست بهترین شهرهای دنیا که مناسب زندگی هستند، قرار دارد. دورنمای شهری متمایز این شهر، نتیجه ی معماری خاص آن است که به سمت ساختن آپارتمان‌های بلند به جای گسترش وسعت شهر، تمایل دارد.

دانستنی ها

بلندترین ساختمان ونکوور، Living Shangri-La است که در ۶۲ طبقه ساخته شده و کاربری چند‌منظوره دارد و شامل هتل و واحد‌های مسکونی است.

هنگ کنگ، چین

دانستنی ها

این شهر که در مساحتی حدود ۱٬۱۰۴کیلومتر مربع ساخته شده، بدون تردید زیباترین چشم‌انداز شهری را در جهان دارد. به دلیل داشتن ساختمان‌های بلند، هنگ کنگ لقب عمودی‌ترین شهر جهان را به خود اختصاص داده‌است چرا که بیشتر از هر شهر دیگری در دنیا، ساختمان‌های بلند‌تر از ۵۰۰ پا دارد. اینترنشنال کامرس سنتر (International Commerce Centre) با ۱۱۸ طبقه، بلندترین ساختمان این شهر و ششمین آسمانخراش بلند جهان است.

این شهر تاریخ و فرهنگی بسیار غنی دارد و به خاطر داشتن چشم‌انداز شهری و بندرگاه زیبا شهرت دارد. هنگ کنگ یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است که ۹۵ در‌صد جمعیت آن را چینی‌ها و ۵ در‌صد باقیمانده را سایر ملیت‌ها تشکیل می‌دهند. معماری این شهر بسیار تماشایی است و نشان از دقت و توجه در طراحی و برنامه‌ریزی شهری است.

سنگاپور

دانستنی ها

سَنگاپور کشور-شهری (city-state) در جنوب شرقی آسیا است و چهارمین مرکز مالی در دنیا به شمار می‌رود. بلندترین ساختمان‌های این شهر در قلب تاریخی آن واقع شده‌اند که بلندترین آنها Republic Plaza است که ۶۶ طبقه دارد. یکی دیگر از بناهای شاخص در سنگاپور، Marina Bay Sands ساخته‌ی شرکت گردشگری و هتلداری لاس‌وگاس سندز (Las Vegas Sands) است که با ارزشی معادل ۵.۷ بیلیون دلار، گران‌ترین ساختمان جهان به شمار می‌رود.

سان‌فرانسیسکو، ایالات متحده‌ی آمریکا

دانستنی ها

سان‌فرانسیسکو بعد از نیویورک دومین شهر پر جمعیت ایالات متحده است. شاخص‌ترین اثر معماری این شهر، بدون شک، پل گلدن گیت (Golden Gate Bridge) است. یکی دیگر از مشخصه‌های دورنمای شهری سان‌فرانسیسکو، ترانزامریکا پیرامید (Transamerica Pyramid) که ۴۸ طبقه دارد.

شنژن (Shenzhen)، چین

دانستنی ها

دانستنی ها

شنژن یکی از مناطق آزاد تجاری در چین، شهری است جوان که در حدود ۴۰ سال پیش روستایی ساحلی بود و اکنون ۲۳ آسمان‌خراش با ارتفاع بالای ۶۵۶ پا دارد. بلندترین ساختمان در این شهر Kingkey ۱۰۰ است که به اختصار KK۱۰۰ نیز نامیده می‌شود و دارای ۱۰۰ طبقه است. نمونه‌ی دیگر، شان هینگ اسکوئر (Shun Hing Square)، دارای ۶۹ طبقه و ۳۸۴ متر ارتفاع است.

سیاتل، ایالات متحده‌ی آمریکا

دانستنی ها

سیاتل به عنوان شهری که دارای رشد سریع در گسترش شهر و توسعه‌ی شهری در ایالات متحده است، شناخته شده‌است. این شهر بزرگترین شهر منطقهٔ شمال غربی اقیانوس آرام در آمریکای شمالی و هشتمین بندر بزرگ جهان است. دفتر مرکزی بزرگترین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای جهان، استارباکس (Starbucks) در این شهر قرار دارد. مساحت آن ۳۷۰ کیلومتر مربع است که بخش زیادی از آن را پارک‌ها و فضاهای باز تشکیل می‌دهند.

سیاتل یکی از زیباترین دورنماهای شهری را دارد که شاید تصاویری از آن را بر روی ماگ‌ها دیده باشید.

دانستنی ها

برج سوزن فضایی (Space Needle) با ۶۰۵ پا (۱۸۴٫۴۱ متر) ارتفاع، یکی از مشخصه‌های دورنمای شهری سیاتل است. از میان سایر آسمان‌خراش‌های سیاتل می‌توان Safeco Plaza، Seattle Municipal Tower، کلمبیا سنتر، برج ۱۲۰۱ خیابان سوم و Two Union Square را نام برد.

پاریس، فرانسه

دانستنی ها

قطعا این فهرست بدون وجود نام شهر زیبای پاریس، پایتخت فرانسه، کامل نخواهد بود؛ شهری که دورنمای آن کاملا شناخته شده و توسط هر کسی قابل تشخیص است. پاریس که با عنوان شهر عشق نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین و رمانتیک‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود و در زمینه‌های متعدد مانند تحصیل، علم، هنر، رسانه و تفریحات، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌است.

دانستنی ها

جلوه‌هایی از ترکیب هنر و معماری کهن و مدرن که در گوشه گوشه‌ی این شهر دیده می‌شود، آن را از سایر شهرهای جهان متمایز می‌کند. برج ایفل با ارتفاع ۱۰۶۳ پا، بر فراز پاریس می‌درخشد. البته در حال حاضر دو ساختمان با ارتفاع ۱۰۵۰ پا در حال ساخت هستند که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری برسند.

فیلادلفیا، ایالات متحده ی آمریکا

دانستنی ها

فیلادلفیا، قدیمی‌ترین سازه‌های معماری ایالات متحده را در اختیار دارد. یکی از این بناها که از نظر تاریخی قابل توجه است، تالار استقلال (Independence Hall) است که شهرت آن به این دلیل است که اعلامیهٔ استقلال و قانون اساسی ایالات متحدهٔ آمریکا در این تالار مورد بحث و تصویب قرار گرفتند. سالیان متمادی قانونی وضع شده بود که مطابق آن نباید ساختمانی بلند‌تر از این تالار که تنها ۹ طبقه دارد، ساخته می‌شد.

دانستنی ها

بنابر این تا سال ۱۹۸۷ این شهر هیچ آسمان‌خراشی نداشت تا اینکه این قانون کنار گذاشته شد و Liberty Place ساخته شد. پس از آن تنها یک ساختمان بلند‌تر یعنی Comcast Center با ۵۷ طبقه، بنا شد.

بوسان (Busan)، کره‌ی جنوبی

دانستنی ها

دانستنی ها

بوسان با ۳.۶ میلیون نفر جمعیت شهرنشین، دومین شهر بزرگ کره‌ی جنوبی و پنجمین بندر شلوغ جهان است. در حال حاضر پروژه‌ی ساخت Lotte Town Tower، در دست اجرا است که انتظار می‌رود ۱۶۷۹ پا ارتفاع داشته باشد و در سال ۲۰۱۶ به پایان برسد. در این صورت این بنا، دهمین سازه‌ی بلند جهان خواهد بود.

تورنتو، کانادا

دانستنی ها

دانستنی ها

تورنتو بزرگترین شهر کانادا و پایتخت تجاری این کشور است. تورنتو از حیث جمعیت، یکی از متنوع‌ترین شهرهای دنیا است. نزدیک به ۴۹ درصد از شهروندان آن را غیر‌کانادایی‌ها تشکیل می‌دهند. معماری این شهر بسیار چشم‌گیر و زیبا است چرا که ترکیبی از معماری سنتی و مدرن را به نمایش می‌گذارد. این شهر ۱۸۰۰ ساختمان با ارتفاع بالای ۱۰۰ فوت دارد که یکی بلندترین آنها First Canadian Place با ۷۲ طبقه در سال ۱۹۷۶ ساخته شده و سومین ساختمان بلند کانادا است. یکی دیگر از بناهای جالب توجه در دورنمای شهری تورنتو، برجCN، دومین برج بلند جهان با ارتفاع ۵۵۳٫۳ متر است.

سیدنی، استرالیا

دانستنی ها

این شهر، پر‌جمعیت ترین شهر استرالیا است و در ساحل جنوب شرقی قاره قرار دارد و از حیث رشد و توسعه‌ی شهری یکی از بهترین شهرهای جهان به شمار می‌رود.سیدنی نماد کشور استرالیا است که ۲۱۸ سال از زمان تأسیس آن می‌گذرد. این شهر زیبا، میزبان بسیاری از رویداد‌های ورزشی بزرگ از جمله بازی‌های اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع (Commonwealth Games)، المپیک تابستانی و جام جهانی راگبی است.

دانستنی ها

چشم‌انداز شهری بندرگاه سیدنی بسیار شاخص و دیدنی است. یکی از زیباترین جلوه‌های آن، خانه‌ی اپرای سیدنی (Sydney Opera House) است که در سال ۱۹۷۳ توسط معمار دانمارکی Jørn Utzon ساخته شده و میراث جهانی یونسکو است. علاوه بر بندرگاه زیبا و آسمان‌خراش‌های بلند در منطقه‌ی داد و ستد مرکزی، سیدنی به داشتن بناهای تاریخی متعلق به دهه‌ی ۱۸۰۰ میلادی، می‌بالد. برج چیفلی (Chifley Tower)، برج سیدنی و ساختمان سیتی‌گروپ سنتر (Citigroup Center)، از شاخصه‌های دورنمای شهری سیدنی هستند.

کلن، آلمان

دانستنی ها

چهارمین شهر بزرگ آلمان، کلن، مانند سایر شهرهای جوان، برج‌های بلند و عظیم‌الجثه ندارد اما سازه‌های بی‌نظیر معماری مانند کلیسای جامع کلن (Cologne Cathedral)، که معماری آن به سبک گوتیک است، جلوه‌ی خاصی به دورنمای شهری آن داده‌است. رود راین از میان این شهر، که کهن‌ترین شهر آلمان است، می‌گذرد. بخش زیادی از شهر در جریان بمباران‌های جنگ جهانی دوم توسط متفقین، تخریب شده‌است اما سازه‌های معماری مثال زدنی و زیبایی در دوره‌ی Wiederaufbauzeit ( دوره‌ی بازسازی بعد از جنگ) در این شهر ساخته شده‌است.

مقالات مرتبط