safarafarin
یونان کشور هزار جزیره معروف

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است.


یونان

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است.

این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. پایتخت یونان آتن می باشد و سالونیک، پاتراس و هراکلیون از شهرهای بزرگ آن به شمار می‌روند.

واحد پول یونان یورو است و زبان رسمیشان یونانی می باشد و یونان بطور کلی آب و هوای معتدلی دارد. در کوه های شمالی این کشور زمستان ها سرد و تابستان کوتاه می‌باشد. در بخش های جنوبی یونان زمستان ها معتدل با میانگین دمایی حدود 15 درجه سانتی گراد بوده و تابستان ها گرم و خشک می‌باشند که میانگین دما در روز به 30 تا 35 درجه سانتی گراد هم می رسد و عصرها خنک تر می‌شود. ماه جولای گرم ترین ماه در یونان است که دمای هوا گاهی تا بیش از 38 درجه سانتی گراد نیز می رسد.


یونان و جزایر آن

جزایر یونان

1کرت

2 یووبه

3 لسبوس

4 رودس

5 خیوس

6 کفالونیا

7 کورفو

8 لیمنوس

9 ساموس

10اکسوس

11 زاکینتوس

12 تاسوس

13 آندروس

14 لفکادا

15 کارپاتوس

16 اسکیروس

17 کیتیرا

18 ایکاریا

19 پاروس

20 تینوس


جاذبه های یونان

از جاذبه های یونان می توان : آکروپولیس ، موزه ملی باستان شناسی ، دماغه Sounion و معبد پوزئیدون ، پایریس Piraeus ، پلاکا ،تپه لیکاوتوس Lycabettus، میدان سینتاگما ، آگورا ، موزه آکروپولیس ، موزه بناکی نام برد.


اقتصاد یونان

یونان تنها کشور اروپایی است که دارای وزارت کشتیرانی است و 40 درصد کشتی های اتحادیه اروپا و 16 درصد کشتی های دنیا، متعلق به این کشور است


فرودگاه یونان

فرودگاه بین‌المللی الینیکویک فرودگاه غیرنظامی است که یک باند فرود سنگفرش دارد و طول باند آن ۳۵۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر آتن کشور یونان قرار دارد و در ارتفاع ۲۱ متری از سطح دریا واقع شده است.مقالات مرتبط
جاذبه های یونان-آتن

جاذبه های یونان-آتن

مشاهده

جاذبه های یونان-آتن

آتن پایتخت کشور یونان است. نام این شهر تاریخی از آتنا ایزد بانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته شده است.