حمام ترکی در استانبول

یکی از بهترین مکان های تفریحی استانبول حمام ترکی است که اکثر مسافران حتما به آنجا میرود. قدمت این حمام به سال های دوری بازمیگردد و از جاذبه های تاریخی-فرهنگی به شمار می آید. اکثر حمام های شهر استانبول متعلق به دوران سلطان محمد اول و قرن شانزدهم میلادی است. امروزه 20 حمام از آن دوران در استانبول به جای مانده است که مشهورترین آنها عبارتند از: وزیرهان جادسی (در جاده وزیر خان) ،حمام هاسکی سلطان در پارک سلطان احمد, حمام جاعال اوغلو در خیابان یرباتان در مسیر آنکارا و چمبرلیتاش. گردشگران زیادی هر روزه به بازدید و یا استفاده از این حمام ها میروند.


تاریخچه حمام ترکیاین حمام ها از مشهورترین آثار باستانی های شهر به حساب می آید و در تمام شهر پراکنده شده اند. برای اطلاع از آدرس و ساعات کار این حمام ها بند زیر را مطالعه فرمایید:

حمام Cemberlitas

یکی از به نام ترین حمام هاست که احتمالا اسم آن به گوشتان خورده است.حمام چمبرلی تاش نزدیک بازار بزرگ و واقع شده در میدان Çemberlitas میباشد. این حمام به دست سینان معمار معروف آن دوران و به فرمان همسر سلطان سلیم دوم که نوربانو سلطان بوده است در سال 1584 به عنوان درآمد برای مسجد Valide-i Atik واقع درمنطقه Uskudar بنا نهاده شده است. این حمام شامل دو بخش زنانه و مردانه میباشد که به خاطر گسترش جاده در دوران سلطان عبدالعزیز قرن 19 قسمت زنانه آن تخریب و دوباره ساخته شد و قابل استفاده قرار میگیرد.

سردخانه حمام که همان رختکن است با گنبدهای بزرگ تزئین شده, لذا در وسط گرم خانه آن سکوی بزرگی از جنس سنگ وجود دارد که حمام های خصوصی آن را احاطه کرده است, قسمت گرمخانه حمام شامل 36 چشمه نیز میباشد.

ساعت کاری حمام چمبرلی تاش هر روزه از 6صبح تا 12 شب میباشد.

حمام سینیلی

حمام Cinili استانبول یکی دیگر از حمام های با قدمت است که در خیابان Itfaiye قرار دارد و در قرن شانزدهم میلادی به دست سینان معمار آن زمان ساخته شد تا هزینه های مقبره و مدرسه Hayrettin Paşaرا تامین کند. دو آتش سوزی که در سال های 1782 و 1833 رخ داد این حمام صدمه دید و البته مجددا مرمت شد.

سقف این بنا گنبدی شکل است و مزین به کاشی های کوچک رنگی میباشد.

ساعت کار حمام سینیلی هر روزه از 8صبح تا 10 شب میباشد.

حمام Cagaloglu

خبر خوش این است که از طریق مترو میتوان به این حمام در منطقه Cagaloglu در ایستگاه Cisternرسید. این حمام در آغاز به عنوان مسجد حاجی صوفیا و کتابخانه سلطان در سال 1741 به فرمان سلطان محمود اول ساخته شد. این حمام دارای دو ورودی از 2خیابان مختلف برای خانم ها و آقایون میباشد و معماری آن ترکیب سبک عثمانی آخرین حمام بنا شده در استانبول میباشد. یک استخر آب که دارای فواره است در مرکز این حمام وجود دارد و دور تا دور آن رختکن ها قرار دارند که سقف آن گنبدی شکل با ستون های بلند و زیبا است.

بعد از این قسمت وارد گرمخانه خواهید شد که مثل تمامی حمام های ترک سکوئی برای نشستن در وسط آن واقع شده.

ساعات کار این حمام: هر روزه از 8صبح تا 10شب میباشد.

حمام Cardakli

حمام ذکر شده در سال 1503 ساخته شده در نزدیکی مسجد ایاصوفیه و واقع در منطقه Kadirga می باشد. این بنا در آغاز توسط معماری به نام Omar Bin Veli ساخته شد و توسط Mehmet Bin Uveys بازسازی شد. در حال حاضر این حمام به Küçük Ayasofya Hamamı شهرت دارد.

ساعات کاری این حمام هر روزه از 8صبح تا 10 شب

حمام Galatasaray

حمام مذکور در محله ی گالاتاسرای نزدیک منطقه Beyoglu قرار دارد که در سال 1481 به فرمان بایزید دوم ساخته و در سال 1965 بازسازی شد و قسمت زنان به آن افزوده شد.

ساعات کاری این حمام هر روزه از 8صبح تا 10 شب

حمام Eski

این حمام در قسمت آسیایی این شهر بنا در منطقه Uskudar نهاده شده و متاسفانه تاریخ ساخت و معمار آن نامعلوم است اما با استناد به معماری و نقش و نگار های آن گمان میزنیم که متعلق به قرن 15 میلادی باشد. نام دیگر این حمام Sifa است. و مانند دیگر حمام های شهر شامل دو بخش زنانه و مردانه, رختکن, شستشو و دوش های اختصاصی و عمومی است.

ساعات کار این حمام هر روزه از 6صبح تا 9شب

حمام Beyazıt

این حمام به فرمان مادر سلطان سلیم در منطقه Beyazit بنا نهاده شد که در قرن 15 میلادی به عنوان منبع درآمد مسجد آدرینه بود. نام دیگر این حمام پاترونا است و او شخصی شورشی بوده که زمانی یکی از کارگران و دلاکان حمام بوده. این حمام 2قسمت زنانه و مردانه دارد که راه های ورود آن متفاوت است. در ب بانوان آن در خیابان Kimyager Derviş Paşa است و درب آقایان در Orduقرار دارد.

ساعات کاری این حمام از 8صبح تا 10 شب

حمام Suleymaniye

این حمام جنب مسجد سلیمانیه واقع شده و متعلق به سال 1557 میباشد. این حمام مثل بقیه ی حمام های عثمانی شامل بخش های سرد و رختکن است و همچنین بخش گرمخانه که مجهز به دوش های خصوصی و عمومی و سکویی که مورد استفاده عموم قرار میگرفته.

ساعات کار این حمام هر روزه از 6صبح تا 12 شب میباشد.مقالات مرتبط