safarafarin
جمهوری آلمان

جمهوری آلمان، کشوری است در اروپای مرکزی که از شمال غربی به دریای شمال، از شمال به دانمارک و دریای بالتیک، از شرق به کشورهای لهستان و جمهوری چک، از جنوب به اتریش و سوئیس و از غرب به فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیک و هلند محدود است.


موقعیت جفرافیایی

نواحی شمالی کشور را دشتهای پهناور فراگرفته و نواحی مرکزی این سرزمین از رشته کوههای بسیار بلند پوشیده شده، در منطقه جنوبی که از دره دانوب شروع می¬شود، فلات باواریا قرار دارد. در حاشیه مرزهای جنوبی آلمان کوههای الپ باواریا واقع است.


دریاچه «بودن»

بزرگترین دریاچه آلمان، دریاچه «بودن» با 545 کیلومتر مربع مساحت است. بزرگترین جزیره آلمان جزیره روگن با 930 کیلومتر مربع وسعت در دریای بالتیک قرار دارد.


جمعیت

جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر پرجمعیت ترین کشور در اتحادیه اروپاست و پس از روسیه اروپایی دومین کشور پرجمعیت در کل قاره اروپاست.


زاد و ولد

میزان باروری و زاد و ولد در این کشور از حد بسیار پائینی در بین کشورهای جهان قرار دارد. جمیت در این کشور در روستاها و بیشتر در شهرهای بزرگی همچون برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن، فرانکفورت و اشتوتگارت پراکنده است. به همین دلیل تعداد زیادی مهاجر خارجی از کشورهای مختلف هرساله به آلمان مهاجرت می نمایند. به همین دلیل است که در حدود 20% از ساکنان این کشور افرادی هستند که یا خودشان و یا پدر و مادرشان خارجی هستند.


مهاجرین

اکثریت مهاجران خارجی درآلمان را ترکهایی تشکیل می¬دهند که به صورت سنتی در سالهای پس از جنگ جهانی دوم جهت بازسازی به آلمان آمدند و در آنجا اقامت گزیدند. ایتالیایی¬ها، صربها، یونانی¬ها، لهستانی¬ها و کراوات¬ها، بیشترین تعداد مهاجرین به آلمان را شکل می¬دهند.


دین

دین اصلی در آلمان مسیحیت است و در حدود 63% از آلمانی ها مسیحی هستند.

اسلام با تقریباً 4% (سه و نیم میلیون نفر) دومین دین اصلی در آلمان است. بودیسم و یهودیت در رده¬های بعدی قرار دارند.

مسیحیت پروتستان در این کشور پاگرفت و مسیحیان این کشور را به دو بخش پروتستان و کاتولیک تقسیم نمود.

پروتستانها بیشتر در شمال و شرق، کاتولیکها اکثراً در جنوب و غرب آلمان تمرکز یافته¬اند. آلمانیها، مردمی فوق¬العاده سخت¬کوش و جدی هستند و هر جهانگردی در بدو ورود به این حقیقت پی میبرد.


زبان

آلمانی زبان ملی و رسمی آلمان است و علاوه بر آلمان بصورت گسترده¬ای در کشورهای اتریش، لوگزامبورگ، لیختن اشتاین و سوییس به کار می¬رود.

در بین زبانهای اروپایی همراه با انگلیسی و هلندی در شاخه زبانهای ژرمنی (Germanic) از خانواده زبانهای هند و اروپایی قرار می¬گیرد. آلمانی به همراه انگلیسی و فرانسه از اصلی¬ترین زبانهای بین¬المللی است و در حدود 100 میلیون نفر آلمانی را بعنوان زبان اصلی و مادری و 30 میلیون نفر آنرا به عنوان زبان خارجی یا دوم بکار می گیرند.


فرهنگ

آلمان مهدی شاعران و متفکران در فرهنگ غرب است. این کشور یکی از ارکان اصلی در شکل¬گیری فرهنگ اروپاست. کشوری است که بسیاری از بنیادهای فلسفی و فکری فلسفه غرب در آن پا گرفته و فیلسوفان آلمانی نقش مهمی در پایه¬ریزی و استحکام فلسفه نوین غرب بر عهده داشته¬اند.

این کشور زادگاه مشهورترین آهنگسازان و نوازندگان موسیقی کلاسیک است. آلمان دیار طلایه¬داران هنر نقاشی و مجسمه¬سازی است. سرزمین بتهون و باخ و فیلسوفان بزرگی چون کانت و هگل.


کشاورزی

غلات، انواع میوه، گل و گیاه، چغندر، انگور و سیب¬زمینی از اصلی-ترین محصولات کشاورزی آلمان است.


واحد پول

یورو، هر یورو از 100 سنت تشکیل شده است و از سال 1999 جایگزین مارک آلمان شده است.


مدت پرواز مستقیم از تهران به فرانکفورت

در حدود 5 ساعت


اختلاف زمانی

نسبت به تهران 5/2 ساعت عقبتر است. (1+GMT)


ولتاژ برقی

220 ولت است و دقیقاً با سیستم برق ایران مطابقت دارد


آب لوله کشی

قابل شرب است


نظام سیاسی

آلمان جمهوری فدرال چند حزبی با دو مجلس قانونگذاری است. قانون اساسی این کشور از سال 1949 به بعد اجرایی شده است. رییس حکومت، رییس جمهور است. رییس دولت و قوه مجربه صدراعظم است که از قدرت اجرایی بالایی برخوردار است که توسط رییس جمهور انتخاب و با رأی Bundestag (مجلس نمایندگان) به این سمت برگزیده می¬شود. پارلمان آلمان از دو مجلس نمایندگان (Bundestag) و مجلس فدرال (Bundestrat) تشکیل میشود. اتحاد دموکرات مسیحی و حزب سوسیال مسیحی، اصلی¬ترین احزاب سیاسی آلمان هستند.

عضویت در نهادهای بین¬الملی : سازمان ملل متحد، 8 کشور صنعتی جهان معروف به «گروه 8» ، ناتو، WTO (سازمان تجارت جهانی).


اتحادیه اروپا. اقتصاد

اقتصاد آلمان پس از جنگ جهانی دوم با مشکلاتی جدی دست و پنجه نرم می کرد، ولی سخت¬کوشی آلمانها و برنامه ریزی دقیق، این کشور را به یکی از ابرقدرتهای اقتصادی جهان تبدیل نمود، بطوریکه امروز این کشور بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا است و پس از کشورهای آمریکا و ژاپن، سومین قطب اقتصادی جهان محسوب می شود. مطابق با آمارهای سازمان تجارت جهانی، آلمان بزرگترین صادرکننده کالا در سطح دنیا است. جالب اینکه از نظر حجم واردات نیز این کشور پس از امریکا در رتبه دوم قرار دارد.


صنعت

آلمان از بزرگترین صادرکنندگان ماشین¬آلات صنعتی، اتومبیل، قطعات یدکی و مواد شیمیایی در سطح جهان است.

آلمان از بزرگترین کشورهای صنعتی دنیاست و بدون شک صنعتی ترین کشور اروپایی است.

ماشین¬ آلات، اتومبیل و انواع وسایل حمل و نقل، محصولات شیمیایی، جنگ¬افزارهای پیشرفته و صنایع فولاد از اصلی¬ترین محصولات صنعتی آلمان است که به اقصی نقاط جهان صادر می¬گردد.

کارخانه¬ها و دفاتر مرکزی شرکتهای چندملیتی و صاحب نامی همچون BMW و زیمنس در این کشور تمرکز یافته اند.


برلین

شهر برلین پایتخت و در عین حال بزرگترین شهر آلمان است. با جمعیتی بالغ بر 5/3 میلیون نفر دومین شهر پرجمعیت اروپا (جمعیت محدود¬ه¬ی داخلی شهر)، پس از لندن است. برلین مرکز سیاسی، رسانه¬ای، علمی و فرهنگی المان است. معتبرترین و معروفترین دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی در این شهر قرار دارند. این شهر مرکز غنی¬ترین موزه¬ها و گالری¬های هنری است و تعداد زیادی از بهترین سالنهای باشکوه اپرا و تاتر در برلین متمرکز شده¬اند.


دوسلدورف

دوسلدورف توانسته خود را به صورت شهری ثروتمند و فرهنگی به دنیا معرفی کند. این شهر زیبا مملو از دفاتر مرکزی بانکها، موسسات بیمه و شرکتهای صنعتی می¬بادش. در طول سال تعداد زیادی از نمایشگاههای علمی و تجاری مهم در آن برگزار می گردد.


کلن

کلن نه تنها بزرگترین شهر در منطقه راین شمالی است، بلکه یکی از جذاب¬ترین شهرهای آلمان نیز می¬باشد. این شهر با مجموعه¬ای از کلیساها و ساختمان¬های عمومی با شکوه، موزه¬ها و مجموعه¬های هنری غنی، غذاهای منحصر به فرد محلی و برنامه¬های هنری متنوع، آماده است تا در ذهن بازدیدکنندگان خاطراتی به یادماندنی را خلق نماید.

مطلب قابل توجه این است که بهترین نمونه از کلیساهای گوتیک اروپا در این شهر قرار دارد.


مونیخ

در جنوب آلمان و شمال کوههای آلپ قرار دارد. مونیخ مرکز ایالت باواریا و یکی از ثروتمندترین شهرهای اروپاست. "Munchen mag dish" یعنی مونیخ شما را دوست دارد شعار این شهر می¬باشد که خودگواه نگرش مثبت مردم مونیخ به پدیده گردشگری است. مونیخ قلب بزرگ خودروسازی در دنیاست. کارخانجات عظیم BMW در این منطقه واقع است که به معنای واقعی تماشایی است.


هامبورگ

شهر زیبای هامبورگ، بزرگترین بندرشمال اروپا و دومین شهر بزرگ آلمان است که در کنار دریاچه آلستر واقع شده است. حدود نیمی از واردات و صادرات کشور آلمان از طریق این بندر صورت میگیرد. علاوه بر موزه¬ها، آثار تاریخی و مراکز خرید گوناگون تأسیسات اسکله¬ای این بندر عظیم از دیدنی¬های این شهر است.


هانوفر

شهر دیدنی هانوفر که در کنار رودخانه لاینه در ناحیه مرکزی آلمان واقع است در قرون وسطی بنیان نهاده شد و در طول زمان به خصوص در قرون 13 و 14 میلادی با رشد قابل توجهی روبرو بود. گروهی از پادشاهان انگلستان که اولین آنها جرج اول است از شهر هانوفر به انگلستان کوچ نمودند. مرکز نمایشگاههای بین¬المللی شهر هانوفر با وسعت 496000 مترمربع و 26 سالن بزرگترین مرکز نمایشگاهی در جهان است.


فرانکفورت

پنجمین شهر بزرگ آلمان با جمعیتی در حدود 700 هزار نفر در جنوبغربی کشور و در کرانه¬های زیبای رود Main واقع شده است. این شهر همراه با لندن و پاریس از بزرگترین مراکز مالی و اعتبار اروپاست. دفتر مرکزی بانک مرکزی اروپا و بانک فدرال آلمان نیز در این شهر قرار دارند. فرودگاه بین المللی فرانکفورت یکی از پرترددترین فرودگاه¬های جهان است. بطور خلاصه، مراکز بزرگ مالی و اعتباری، حمل و نقل و نمایشگاههای بین¬المللی، ستون فقرات اقتصاد این شهر ثروتمند را شکل می¬دهند. درعین حال فرانکفورت شهری است با کلیساهایی باشکوه، موزه¬هایی غنی و سالنهای زیبای اپرا و تأتر.


از نورنبرگ تا هامبورگ

نورنبرگ با طبیعت بکر و کوهپایه ای، شهری مناسب برای گشت و گذار و پیاده روی در اوج زیبایی ها است، شما مینوانید در این شهر بسیار دیدنی، دستان خود را دور کردن یک خرس قطبی حلقه کنید و در کنارش عکس یادگاری بگیرید.

هر مسافری اگر یکبار به باغ وحش نورنبرگ سر بزند حتما دوباره از آن دیدن خواهد کرد.این جمله تبلیغاتی، به خوبی فضای باغ وحش این شهر را ترسیم می کند. در این باغ وحش، انواع گونه های حیوانی از قبیل دلفین، شیر دریایی و خرس قطبی زیست می کنند و در عین حال، پیاده روی در پارک آبی یخ رده آن تجربه ای بسیار لذت بخش است.

نورنبرگ در آسمان کشور آلمان، مانند خورشید می درخشد.همین یک جمله معروف مارتین لوتر برای معرفی شهر نورنبرگ کافی است، شهری که در تاریخ سیاسی آلمان جایگاه برجسته ای دارد، شهری که برخی از بزرگان نازی درآن پرورش یافتند و هیتلر، تظاهرات پرشور حزب نازی را در این شهر به راه انداخته است و بعد از جنگ جهانی دوم نیز نورنبرگ با حفظ جایگاه تاریخی خود، میزبان دادگاه بین المللی جنایات جنگی نظامیان نازی بود که همین مساله باعث شد نام این شهر، در سراسر جان پرآوازه شود و با محاکمات تاریخی نورنبرگ به معروفیت برسد.حتی اگر از جذابیت های کریسمس و شب ژانه و جشن های سالنو در نورنبرگ صرف نظر کنیم. سفر به این شهر زیبای آلمان در تمام فصول سال خاطره انگیز و سرشار از شور و نشاط است، شهری پر انرژی که خواب ندارد و در تمام طول شبانه روز بیدار است، درحالی که قرن های متمادی، نورنبرگ پایتخت غیر رسمی ژرمن ها و امپراطوریروم باستانی بود و پادشاهان آلمان ترجیح می دادند در این شهر اقامت کنند.به همین دلیل است که هنوزهم جواهرات و تاج های پادشاهی در این شهر نگهداری می شود.نورنبرگ یک شهر غنی با معماری شگفت انگیز است، به طوریکه ساختمان های آن هنوز هم حیرت هنرمندان و معماران را برمی انگیزد


72 ساعت در نورنبرگ

سه روز برای سفر به نورنبرگ بسیار اندک است. این نکته را وقتی در می یابید که به لیست نقاط توریستی این شهر نگاه کنید. نورنبرگ، شهر سحر و جاده و معماری است، پس بهتر است در اولین روز سفر، به دیدن یکی از زیباترین دژهای تاریخی این شهر بروید.

دژ سلطنتی نورنبرگ در بالای بزرگترین پرتگاه صخره ای این شهر قرار دارد. این دژ، یکی از قصرهای مهم امپراطوری روم بوده و پادشاهان بسیاری را به خود دیده است. سال 1365 در زمان پادشاهی چالز چهارم، مقرر شد که تمامی حکام و سردمداران آلمان در این قلعه زندگی کنند و از سال 1424 به بعد، رسم بر این شد که گنجینه های شخصی و پوشاک فاخر پادشاهان در این قلعه محافظت شود.بازدید از این قلعه تاریخی علاوه بر آشنایی با فرهنگ کلاسیک آلمان، نمای زیبایی از شهر را هم در برابر چشمانتان می گذارد


موزه ها

تماشای دخمه های پر پیچ و خم زیر زمینی که صدها سال پیش با سنگ های تراشیده ساخته شده اند، امروز برای توریست ها بسیار جذاب است.دخمه های سنگی سنگی این زندان تاریخی که تاحدود زیادی بازسازی شده است، همچنان حال و هوای خاص خود را دارند و شما می توانید بعد از بازدید از این زندان قرون وسطی، یک فنجان قهوه هم در دخمه های آن بنوشید دخمه هایی که با همان معماری کهن تزیین شده اند.ام نورنبرگ موزه های هنری از یک سو و موزه های تاریخ معاصر از سوی دیگر، این شهر را به یک مرکز مهم تاریخی برای علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ آلمان تبدیل کرده است. در عین حال از آنجایی که نورنبرگ به عنوان مهم ترین شهر نازی ها و مرکز تبلیغ قوانین نژاد پرستانه نازیسم و همجنین به خاطر محاکمه نظامی سران نازی، در دنیا مشهور شده است، از لحاظ تاریخ معاصر نیز اهمیت بسیاری دارد.در مرکز اسناد نورنبرگ شما می توانید با اتفاقات جنگ جهانی آشنا شوید و اسناد و فیلم های به جا مانده از آن زمان را مشاهده کنید.


چی بخوریم؟

نورنبرگ بیش از هر شهر دیگر آلمان، شهر شکم پروری است! بخشی از طعم های لذیذ غذاهای این شهر مربوط به استفاده از مواد خالص و ناب است و البته بخش مهم تر آن مربوط می شود به آشپزهای متبحر آلمانی، نورنبرگ بخاطر سس های متنوع و نان شیرینی های لذیذش مشهور است. شما می توانید در این شهر، طعم انواع غذاهای بین المللی را هم بچشید، غذاهای چینی، فرانسوی و ایتالیایی رستوران های نورنبرگ با نمونه های محلی آن تفاوتی ندارد.اگر علاقه مند به امتحان کردن غذاهای آلمانی هستید رستوران براتورشل در مرکز شهر با انواع غذاهای سنتی و رستوران گلدن پوشرن با غذاهای متنوع بین المللی، از رستوران های برتر شهر به شمار می روند


چگونه برویم؟

برای اخذ ویزای توریستی آلمان که معمولا سه ماهه صادر می شود، حضور فرد الزامی است.برای درخواست ویزای شنگن، ابتدا با رجوع به وب سایت سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران، باید وقت مصاحبه گرفت.بررسی مدارک و زمان پاسخگویی، معمولا دو هفته زمان می برد و علاوه بر شناسنامه و گذرنامه، بهمراه داشتن سه قطعه عکس رنگی، دعوتنامه یا بلیط پرواز و رزرواسیون هتل هم ضروری است. شما می توانید برای رسیدن به شهر نورنبرگ، از خطوط هوایی پگاسوس آذربایجان، ترکیش یا لوفت هانزا استفاده کنید.


تقویم سفر

سفر به نورنبرگ در هر فصلی از سال دلپذیر است.با این حال فصل بهار و اواخر زمستان، این شهر میزبان گردشگران بیشتری است.بهار از مارس تا می ادامه دارد و از دسامبر به بعد و همزمان با برگزاری جشن های سال نو، نورنبرگ حال و هوای کاملا توریستی به خود می گیرد و روزهای برفی و تفریحات زمستانی، لذت سفر به این شهر زیبای آلمان را دو چندان می کند.


کجا اقامت کنیم؟

ماه دسامبر، نرخ هتل ها کمی بالا می رود،اما در بقیه روزهای سال می توانید به آسانی اتاق متناسب با بودجه خود، گزینه های دیگری مانند مهمانخانه ها را انتخاب کرد، اما از آنجاییکه این شهر، دیدنی های بسیاری دارد، توصیه ما این است که پولتان را برای اقامت در هتل های گران قیمت صرف نکنید، زیرا بیشترین وقت خود را در خارج ازهتل خواهید گذراند.مقالات مرتبط