safarafarin
جاذبه های یونان-آتن

آتن پایتخت کشور یونان است. نام این شهر تاریخی از آتنا ایزد بانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته شده است.

جزایر یونان

جزیره کرت:

دانستنی ها

کرت مرکز کهنترین تمدن در اروپا-تمدن مینوسی- بوده‌است. گاه این جزیره را گهواره تمدن اروپا نیز می‌خوانند. با این همه دانسته‌های ما از خاستگاه این تمدن به دلیل کم بودن آگاهی‌ها و ناخوانا ماندن دبیره آنان ناچیز است. برخی از دانسته‌های ما در هاله‌ای از افسانه از تاریخنگاران و شاعران یونانی‌ای چون هومر به ما رسیده‌است.

جزیره رودس:

دانستنی ها

از جزیره‌های کشور یونان است. این جزیره در شمال خاوری کرت، جنوب خاوری آتن و جنوب باختری ساحل ترکیه واقع شده‌است.

ورودی کتابخانه قدیمی مسلمانان در رودس که در سال ۱۷۹۴ توسط احمد یوسف بنیادگذاری شد. در این کتابخانه دست‌نوشته‌هایی به زبان‌های فارسی و عربی و از قرآن موجود است.

رودس در دریای اژه واقع شده و هم از نظر مساحت و هم از نظر جمعیت بزرگ‌ترین جزیره در دسته‌جزایر دودکانیسا است. جمعیت رودس ۱۱۷٬۰۰۷ نفر است.

جزیره لیمنوس:

دانستنی ها

لیمنوس یکی از جزیره‌های یونان است که در دریای اژه قرار دارد. این جزیره که خود یک شهرستان است، قسمتی از استان اژه شمالی نیز می‌باشد. این جزیره مسکونی با وسعت ۴۷۷ کیلومتر مربع و جمعیت ۱۶٬۹۹۲ نفر ، هشتمین جزیره بزرگ کشور یونان است. این جزیره یکی از بزرگ‎ترین تولید کنندگان زیتون ، بادام و کدو تنبل در یونان است. همچنین این جزیره دارای یک نوع درخت انجیر منحصر به فرد است که ریشه‌های آن به جای رشد در زیر زمین بر روی تنه درخت (به اصطلاح ریشه هوایی) رشد می‌کنند.

جزیره پاروس:

دانستنی ها

پاروس یکی از خوش منظره‌ترین جزیره‌های یونان است. شهرهای قدیمی زیبا با خیابان‌های سنگ فرش، ساختمان‌های سفید و شاخه‌های پر طراوت گل کاغذی این جزیره را زینت داده‌اند. در صورتی که قصد بازدید اگر به دنبال مکان‌های جذاب شبانه می‌گردید، این مکان گزینه مناسبی است، چراکه طیف گسترده‌ای از رستوران‌ها، کافه‌ها و باشگاه‌های شبانه را در خود دارد. سواحل بسیاری نیز در این جزیره وجود دارند؛ از مکان‌های ساکت و دورافتاده تا سواحل شلوغ‌تر که در آنها مسابقات باد سواری متعددی انجام می‌شوند.

جزیره میکونوس :

دانستنی ها

میکونوس به عنوان یکی از بهترین جاذبه های توریستی در یونان شناخته شده است.

از جزیره‌های متعلق به یونان در دریای مدیترانه و بخشی از جزیره‌های موسوم به کیکلادس است. این جزیره سالانه پذیرای هزاران جهانگرد است که به ویژه تابستان راهی آن می‌شوند.

جزیره آتشفشانی سانتورینی:

دانستنی ها

یشتر مردم یونان بر این موضوع تأکید دارند که سانتورینی یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین جزایر یونان است. گردشگران بسیاری برای بازدید از دیدنی‌های متنوع این جزیره به آن سفر می‌کنند. دیدن این مکان به گردشگرانی که می‌خواهند طعم واقعی یونان را حس کنند، توصیه می‌شود. تنها راه فرار از شلوغی و جمعیت زیادی که در بیشتر مواقع در این جزیره به چشم می‌خورد، سفر به سانتورینی در ایامی از سال است که مسافرت‌های کمتری انجام می‌شود.

سانتورینی در حاشیه یونان قرار گرفته که محیط اطراف آن در طی سالیان دراز رشد و توسعه بسیار زیادی پیدا کرده است. این نکته، رشد فرهنگی این منطقه را نیز نشان می‌دهد. وجود اختلاط‌های فرهنگی و نژادی نیز به عنوان یکی از خصایص این جزیره مطرح است. این جزیره با تغییرات فراوانی چه در دوران باستان و چه در دوره معاصر، روبرو بوده است. این جزیره نخست محلی برای تبعید افرادی بوده که توسط رومی‌ها تبعید می‌شدند اما بعدها این ساکنان اولیه جزیره، بنای ساخت سانتورینی را گذاشتند.

هیدرا:

دانستنی ها

جزیره هیدرا یکی از دیدنیهای آتن است که از آتن تا هیدرا چیزی حدود 3 ساعت وقت میبرد. این جزیره کوچک 52 کیلومتر مربعی با جمعیتی کم و بیش تنها 2300 نفر یکی از قشنگ ترین جزایر دنیاست. جزیره هیدرا بر بلندترین قله کوه اروس قرار دارد. خانه ها تماما بر دامنه کوه ساخته شده اند. بنابراین شهر در پستی و بلندی واقع شده و برای پیاده روی در کوچه پس کوچه های این جزیره اسرارآمیز باید سراشیبیهای تندی را بالا و پایین بروید. مهمترین کاراکتر این جزیره نبودن وسایل نقلیه موتوری در آن است. اگر بخواهید از جایی به جای دیگر بروید یا باید از قایقهای بادبانی و موتوری آن که به عنوان تاکسیهای دریایی شناخته میشود استفاده کنیدجزیره هیدرا یکی از بهترین دیدنیهای یونان است.

موزه های یونان

موزه باستان‌شناسی ملی آتن:

دانستنی ها

موزه‌ای در آتن است که شامل تعدادی از مهم‌ترین اشیا از نقاط مهم باستانی در یونان و مناطق اطراف آن متعلق به دوران پیشاتاریخ تا عهد باستان می‌باشد. این موزه به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های جهان و دارای غنی‌ترین مجموعه اشیا دوران یونان باستان شناخته می‌شود. این موزه در سال ۱۸۲۹ تاسیس شده‌است. این موزه برخی از مهم ترین مصنوعاتی که از موقعیت های مختلف باستان شناسی یونان بدست آمده را شامل می شود.

موزه باستان شناسی یکی از موزه های مهم جهان است و کلکسیون های غنی آن شامل ما قبل تاریخ، مجسمه ها، گلدان ها و اشیاء کوچک، اکتشافات سانتورینی، فلزکاری، هنر مصر، خاور نزدیک و غیره می باشد. این موزه دارای مجموعه نفیس و نادر از سکه های یونان باستان متعلق به قرن های پنجم تا اول پیش از میلاد می باشد که شامل 3644 شمش طلا، نقره، الواح نقره ای و سکه های برنزی هستند. دو مجموعه دیگر نیز از دوران کلاسیک یونان شامل 549 سکه و 498 قطعه جواهر، در این موزه نگه داری می شود.

موزه آکروپولیس :

دانستنی ها

بزرگ‌ترین موزه یونان و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده است.

موزه جدید آکروپولیس در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۹ میلادی، افتتاح شد. این موزه در فاصله ۴۰۰ متری موزه قدیم قرار دارد.

یونان چند دهه است که تلاش می‌کند مجسمه‌ها و آثار حکاکی شده‌ای از معبد پارتنون را که در سال ۱۸۰۶ میلادی، توسط سفیر وقت بریتانیا در زمان امپراتوری عثمانی از این کشور خارج و به موزه بریتانیا منتقل شد را، از دولت بریتانیا بازپس بگیرد.

موزه مون ریپوس:

دانستنی ها

نام ویلایی به مساحت ۲۵۰ جریب در جزیره کورفو، یونان است که تا پیش از کودتای ۱۹۶۷ و سقوط دودمان گلوکسبورگ در یونان، اقامتگاه تابستانی پادشاه و خاندان سلطنتی یونان بود.

ویلای مون ریپوس در جنگل پالایوپولیس، واقع در در جنوبِ شهر کورفو قرار دارد.

شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرا و همسر الیزابت دوم، ملکه بریتانیا و شاهدخت آلکسیا در ویلای مون ریپوس متولد شده‌اند.

موزه نیا مونی:

دانستنی ها

در جزیزه کیوس قرار دارد. این بنا در کوه پرواتیو اوروس واقع شده‌است. نیایشگاه نیا مونی به خاطر معرقکاریهای به کار رفته در آن شناخته شده‌است این بنا یکی از بهترین هنرهای رنسانس در یونان است. نیا مونی سال ۱۹۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.

این صومعه در اواسط قرن ۱۱ توسط کنستانتین امپراطور بیزانس ساخته شده‌است. کلیسای اصلی در ۱۰۴۹ افتتاح شد و کل مجموعه در ۱۰۵۵ پس از مرگ کنستانتین به پایان رسید.

دیگر جاذبه ها

ساحل میرتوس:

دانستنی ها

در منطقه پیلاروس در شمال غربی جزیره کفالونیا، در دریای ایونی یونان، بین دو کوه Agia Dynati و Kalon Oros واقع شده است و توسط صخره های سنگ آهک شیب دار حمایت می شود. این ساحل تا کنون 12 بار به عنوان بهترین ساحل در یونان انتخاب شده است. ساحل میرتوس علاوه بر اینکه از دیدنی های یونان است، از مراکز تفریحی یونان نیز به شمار می رود.

ساحل میرتوس به طور کلی از مواد سنگ مرمر، سنگ آهک دگرگون شده ساخته شده است. این ساحل به خاطر رنگ جادویی آب در جهان مشهور است. درحالی‌که رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای دریا با سنگریزه‌های روشن و سفید ساحل به‌شدت ایجاد تضاد کرده‌اند، کوه‌های شیب‌دار و صخره‌های بلند پشت ساحل میرتوس زیبایی آن را چند برابر کرده است.

تئاتر دلفی:

دانستنی ها

دلفی هم سایت باستانی و هم دهکده ای مدرن که در جنوبی غربی کوه پارناسوس در دره فوسیس قرار گرفته است را دارد.تئاتر دلفی بالای تپه ای رو به دره ای زیبا و در قرن چهارم ساخته شده است این تئاتر به عنوان پرستشگاه و وحی گاه آپولو ساخته شده بود که 35 ردیف آن برای 5000 نفر تماشاگر جای کافی دارد. در قدیم از این تئاتر برای نمایش، شعرخوانی و رویدادهای موسیقی استفاده می شده است. زیبایی منظره این تئاتراین مکان را به مکانی دیدنی تبدیل کرده است. این بنا حالا میراث جهانی یونسکو محسوب می شود.

صومعه متئورا( Meteora):

متئورا در یونان مرکزی مجموعه ای از شش صومعه های دیدنی و جذاب واقع در بالای چند ستون سنگ است.

متئورا معروف به صخره‌های معلق یا معلق در هوا یا در آسمان بالا از نظر لغوی شبیه به کلمه "Meteorite"به معنی شهاب سنگ می‌باشد.مته اورا یکی ازبزرگترین و مهم ترین مجموعه‌های کلیسای ارتدکس شرقی در یونان است که دومیش فقط در کوه آثوس است.این ۶ صومعه روی ماسه سنگ طبیعی ستون‌هایی سنگی در شمال غربی لبه ی دشت تسالی در نزدیکی رودخانه ی پاینس و کوههای پینداس در یونان مرکزی ساخته شده‌اند.نزدیک ترین شهر به متورا شهر کالامباکا است.متورا در سال ۱۹۸۸ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

پارتنون:

معبد و نیایش‌گاهی باستانی در بالای آکروپولیس آتن است که یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی یونان است. این معبد، جایگزین نیایش‌گاه قدیمی‌تری شد که به نابودی رفته بود.

پرستشگاه یکی از الهه‌های یونان به نام آتناست (الهه عقل و زیبایی زنانه) که در قرن ۵ قبل از میلاد توسط مردم آتن ساخته شده این معبد مهمترین بنای باقیمانده از یونان باستان است و غالباً به عنوان اوجی در پیشرفت دوره معماری دوریک شناخته می‌شود. با سفر به [(link)|سفر به آتن|نرخ-تور-یونان] می توانید از این معبد دیدن کنید.

مقالات مرتبط