safarafarin
بدروم سرزمین آبهای ابدی

هومروس در توصيف بدروم آن را سرزمين آبي هاي ابدي خوانده.


درباره بدروم

در طول تاريخ ، بدروم که در گذشته Hali Karnassosخوانده مي شد هميشه صحنه مبارزه براي حاکميت بر اين ديار بوده است. بدروم بروي يک شبه جزيره بوجود آمده از ادغام بنا در شرق و غرب با قلعه بلند ، خانه هاي سفيد رنگ رديف شده در کناره هاي دو بندر ، گنبدها و کوچه هاي تنگ منتهي به دريا با کشتي هاي تفريحي که شهرت جهاني يافته اند و نيز با کارخانه هاي کشتي سازي خود يک سرزمين مشهور شده است. امروزه بدروم ، همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار براي يک منطقه توريستي را در خود جمع کرده يکي از مراکز مهم گردشگري است که در تابستان و زمستان قابل زندگي است. از صاحبان کشتي هاي تفريحي ثروتمند تا گردشگراني که با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به اينجا سرازير مي شوند و تعطيلات طولاني تابستاني خود را ميگذرانند ، همه و همه و با هر بودجه اي انتظارات خود را بر آورده شده مي بينند.


قلعه بودروم

در قرن پانزدهم ميلادي از سوي شواليه هاي رودوس و بنام پتر Peter St. در طي 99 سال ساخته شده است. در اولين مکان تاسيس Hali Kanassos و به روي جزيره Zephyrion ساخته شده است. در هنگام ساخت اين قلعه سنگهاي آرامگاه Mau solos در ديوارهاي قلعه مورد استفاده قرار گرفته است. در دوران عثماني با اضافه کردن يک مناره به کليساي داخل آن به يک مسجد تبديل گرديده است . همچنين يک حمام کوچک ترک نيز ساخته شده است. اين قلعه که در سال 1595 بعنوان زندان مورد استفاده قرار مي گرفت امروزه بصورت موزه در آمده است. وسعت اين قلعه حدود 30000 متر مربع بوده و داراي 5 برج مي باشد. اين برجها، برجهاي فرانسوي، انگليسي، ايتاليايي، آلماني و نيز برج مار است.


موزه باستان شناسي زير زميني (زير آبي)

امروزه در نوع خود يکي از بزرگترين و مهمترين موزه هاي جهان است. آثار بدست آمده از حفاريهايي از سال 1960 آغاز شده در اين موزه که در قلعه بودروم ساخته شده قرار گرفته و به نمايش گذارده شده است. در اين موزه آلبوم Amphora مديترانه شرقي، آثار بدست آمده از تحقيقات انجام يافته در مردابهاي نزديک بودروم به نمايش گذاشته شده است. مردابهاي اين منطقه شامل ياسي آوا، شيطان دره سي، بندر سرچه مي باشد. مشاهده قديمي ترين کشتي غرق شده جهان نيز از آثار جالب توجه منطقه است.


موزه روباز

بعلت قرار داشتن گور Mausoleion از پادشاهان کاريا به اين نام خوانده ميشود و اين بناي يادبود که بر اثر زلزله بزرگ آناطولي کاملا" تخريب و از بين رفته و يکي از عجايب هفتگانه جهان به شمار مي رفت امروزه يک موزه کوچک ساخته شده است. کلمه Mozele (آرامگاه) که امروزه مورد استفاده قرار ميگيرد از نام پادشاهMausoleion گرفته شده است . اکثر سنگهاي مربوط به Mausoleion در ساخت قلعه بودروم بکار رفته و قطعات زيباي منقوش آن نيز در هنگام حفاري هاي قرن 19 از سوي انگليسي ها به موزه بريتانيا منتقل شده است.


پلاژ

پلاژ گوورجينليک

در 25 کيلومتري بودروم قرار دارد که با زيبايي هاي طبيعي و تداخل رنگهاي سبز و آبي ، علاوه بر اشباع نشدني ، با جزيره صالح که در مقابل خود دارد جاذبه بي نظيري پيدا کرده است.

پلاژ توربا

روستاي آرامي در 5 کيلومتري بودروم است. از توربا که يک روستاي شيرين و پرجنب و جوش با دريايي بسيار تميز و شفاف و درختان هميشه سرسبز کاج و زيتون است ميتوان از طريق دريا به ديديم، ميلت و پري انه (Priene ) تورهاي تفريحي برگزار نمود.

پلاژ گول کوي

در 13 کيلومتري شمال بوردوم واقع شده و با درختان کاج ، نارنگي و غيره که بوسه بر ساحل دريا مي زنند يکي از مناطق خارق العاده اين شهر است.

پلاژ گون دوغان

گردشگاه گون دوغان که زيبايي طبيعي خود را کاملا" حفظ کرده و دست کمتر انساني به آن رسيده در 18 کيلومتري بوردوم قرار داشته و باغات نارنگي آن مشهور است.

پلاژ يالي کاواک

اين روستا که در 18 کيلومتري بودروم قرار دارد در شمال غربي شبه جزيره واقع شده است. آسيابهاي بادي، دريا، ماهي و نارنج آن بسيار مشهور است. يکي ديگر از ويژگيهاي اين روستا نيز پرورش مشهورترين ابرفروشان کشور است.

پلاژ گوموشلوک

يکي از قديمي ترين واحدهاي مسکوني شبه جزيره است. در اين منطقه و در ناحيه اي که جزيره تاوشان را به زمين متصل ميکند آثار باقيمانده از بندر قديمي را مي توان مشاهده نمود. گوموشلوک درياي تميز و ماهي آن مشهور است با زيبايي هاي طبيعي خود بسيار جذاب است.

پلاژ قلعه قاضي

قلعه قاضي که با دريا و باغات نارنج محصور شده در 23 کيلومتري بودروم واقع شده است و نام خود را از باقيمانده قلعه که نمونه جالبي از معماري دوره Helenisti است گرفته است.

پلاژ تورگوت رئيس

اين روستا که نام خود را از دريانورد مشهور ترکيه بنام درياسالار تورگوت رئيس گرفته پس از بودروم شلوغترين و پر جمعيت ترين منطقه مسکوني شبه جزيره است. اين روستا که باغات نارنگي آن مشهور است يکي از مکانهايي است که زيبايي غروب آفتاب را به وضوح مي توان مشاهده کرد.

پلاژ آک يارلار

اين گردشگاه که داراي آب بسيار تميز و ساحل شني ايده آلي است، در 13 کيلومتري بودروم قرار دارد. نام قديمي آن Arhialla بوده و براي ورزش Sorf مکان بسيار مناسبي است.

پلاژ باغلا

داراي يکي از زيباترين گردشگاه و پلاژهاي شبه جزيره است که در 14 کيلومتري بوردوم واقع شده است و مکان مناسبي براي کمپ مي باشد.

پلاژ آسپات

نام قديمي آسپات که در ترانه هاي بسيار نيز آورده شده آسپارتوس(Aspartos) است. پس از باغلا و در منطقه مرتفع از ساحل دريا، آثار باقيمانده از تمدنهاي مختلف عصر کلاسيک را مي توان مشاهده نمود.

پلاژ اورتاکنت

اورتاکنت که آب درياي معتدل و باغات نارنگي خود شهرت يافته در 14 کيلومتري بودروم قرار داشته و مناسبترين مکان براي مشاهده زندگي روستايي در منطقه بودروم است.

پلاژ کارا آوا (جزيره سياه)

اين جزيره که در 6 کيلومتري بودروم قرار دارد با آب گرم شفابخش خود مشهور است. اين آب از يک غار طبيعي سرازير مي شود و نيز گل حاصله از غار در درمان بسياري از بيماريها موثر مي باشد.

پلاژ آدابغازي (آکواريوم)

بواسطه شفافيت آب آن، نام آن را آکواريوم گذارده اند. در کناره اين دريا و تا عمق 30 متري مي توان زيبايي هاي کف دريا را با چشم غير مسلح تماشا کرد.


گردشگاهها

بودروم، مرکز توريزم کشتيهاي تفريحي شامل ساخت، تعمير و نگهداري و بهره برداري است. ساخت قايقها به مدل کرجي در کارخانه کشتي سازي ايچملر که اکنون نام آن به شهر بودروم عجين گشته، همانند گذشته ادامه دارد. در اين تاسيسات که خود به اندازه کارخانه مي باشد با تکنولوژي مدرن کشتي هاي تفريحي بادباني بسيار لوکس بطول 30 متر توليد مي شود. در بودروم يک لنگرگاه کشتي به ظرفيت 275 کشتي قرار دارد. همچنين در 12 منطقه نيز خدمات مربوط به تعمير و نگهداري کشتي ها انجام ميگيرد. مسابقات قايق سواري بودروم، شايد تنها مسابقه اي در نوع خود در جهان مي باشد که افراد بي تجربه و حتي نوزادان مي توانند در آن شرکت کنند. مسابقه بودروم کاپ مسابقه اي است که کرجي ها 30-15 متري لوکس در آن شرکت ميکنند. متقاضيان مي توانند شخصا" در مسابقه شرکت کنند و يا اين کار را به کارگران کشتي سپرده و خود از زيباييهاي محيط لذت ببرند.


مساجد وآرامگاه ها

مسجد مصطفي پاشا

هنگاميکه مصطفي پاشا براي ساخت يک کارخانه کشتي سازي به بودروم آمده بود در سال 1723 اين مسجد را ساخته است.

مسجد تپه جيک

از سوي مباشر مصطفي پاشا بنام حمام آغا ساخته شده است.

مسجد عدليه

با پولهاي ارسالي از طرف عبدالحميد دوم و پولهاي جمع آوري شده از مردم در سال 1901 ساخته شده است.مقالات مرتبط