safarafarin

تور گرجستان

loading
گرجستان (Georgia)

این مرز و بوم از دید اقلیمی منحصر به فرد و بی همتا است، هر چهار فصل سال را داراست.


گُرجِستان

گُرجِستان با نام بین‌المللی"Georgia" یاد آور می شود. و در زمان باستان با نام ایبریا معروف ‌شده است.

این کشور در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه و دردو قارهٔ اروپا و آسیا قرار دارد. مساحت گرجستان ۶۹٬۹۰۰ کیلومتر مربع

اهداف سیاسی گرجستان عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است. در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می باشد و همکاری های زیادی با این دو سازمان دارند ، کلیه قوانین گرجستان مانند قوانین اتحادیه اروپا است.

پیشینه زندگی انسان ها در گرجستان به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ (یک میلیون و هشتصد هزار) سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می‌زیسته‌اند. گرجستان یکی از قدیمی ترین کشورها و یکی از غنی ترین فرهنگ ها را

داراست .

نقطه اوج تاریخ ارتباط گرجستان و ایران در دوران صفویه بوده است.

دوره صفوی تبعید ۳۰۰۰۰۰ (سیصد هزار) به قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان و فارس صورت گرفت.

نادر شاه افشار ۳۰٬۰۰۰ (سی هزار) گرجی را به خراسان تبعید کرد.

آغامحمدخان قاجار ۱۵٬۰۰۰ (پانزده هزار) گرجی را نیز به ایران کوچاند.


شهرهای گرجستان

کشور گرجستان به ۸ استان، یک منطقه خود مختار (اوستیای جنوبی به مرکزیت تسخینوالی)

۲ جمهوری خودمختار به نام‌های آجاریا به مرکزیت باتومی و آبخازیا به مرکزیت سوخومی تقسیم می‌گردد.

یکی دیگراوستای جنوبی یا سامچابلو می باشد.

پایتخت گرجستان (تفلیس) و شهرهای مهم آن کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی، باتومی، سوخومی، متسختا، چیاتورا، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، تقوارچلی، گاگرا و تلاوی و تسخینوالی می‌باشند.


آب و هوای گرجستان

این مرز و بوم از دید اقلیمی منحصر به فرد و بی همتا است، یعنی هر چهار فصل سال دیده می‌شود.

در یک زمان در کنار دریای سیاه هوای تابستانی در میان نخل‌های حکم فرماست؛ در تپه ماهورهای پایکوهی، رویش علف‌های تازه و گل‌های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه‌است وجود دارد.

گرجستان شرقی بارندگی کمتری دارد، و آب و هوای آن خشک تر است.


فرهنگ

فرهنگ مردم گرجستان (گرجی) است، که عنصر اصلی آن فرهنگ قفقاز بوده و فرهنگ گرجستان جزو غنی ترین فرهنگ های دنیاست .


زبان

زبان رسمی مردم گرجستان (گرجی)می باشد.

زبان گرجی از زبان‌های قفقازی می‌باشد. این زبان جزو ۱۴ زبانی است که دارای الفبا هستند. مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی کشور گرجستان است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد.


گردشگری

گردشگری یکی از بخش‌های مهم کشور می باشد، که نقش مهمی دراقتصاد این کشور دارد. این بخش مهم در طی دوره قبل از استقلال، از رونق مناسبی برخوردار بود.

سال ۲۰۰۳ میلادی، تعداد گردشگران وارد شده به این کشور ۳۶۸٬۳۱۲ نفر گزارش شده‌است. درآمد حاصله از این بخش در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۲۴۲ میلیون دلار بوده‌است.


نژاد و قومیت

گرجی‌ها بزرگترین قوم گرجستان بوده و در تمام این کشور پراکنده‌اند و قدرت مرکزی در اختیار آنان است. آذربایجانی‌های گرجستان نیز به عنوان بزرگ ترین اقلیت قومی گرجستان براساس آخرین سرشماری قومی دولت گرجستان به شمار می‌رود.

بر اساس آخرین شمارش قومیت که توسط دولت گرجستان در سال ۲۰۰۲ صورت پذیرفت: گرجی‌ها: ۸۳٫۸٪، آذربایجانی‌ها: ۶٫۵٪، ارمنی‌ها: ۵٫۷٪، روس‌ها: ۱٫۵٪، آسی‌ها: ۰٫۹٪ و ۱٫۸٪ نیز سایر اقوام بودند.

شاردن گردشگر سرشناس فرانسوی که توصیف دقیق و جامعی از گرجستان در سفرنامه خود نموده‌است چنین می‌گوید: «نژاد مردم گرجستان پاکترین و اصیل ترین نژادهای مشرق زمین و خالص ترین نژاد هاست.


ادیان و مذاهب

آمار سال ۲۰۰۲ میلادی، اکثر مردم گرجستان، مسیحی بوده و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. بعد از ارتدکس‌های گرجی، اسلام در گرجستان به عنوان بزرگترین اقلیت دینی این کشور محسوب می‌شود. جمعیت مسلمانان را آذربایجانی‌های گرجستان و دیگر اقوام ساکن در این کشور از جمله آجاریا تشکیل می‌دهند.

روس‌های ساکن گرجستان، از دیگر اقلیت‌های این کشور هستند که جمعیت ارتدکس روس آن را تشکیل می‌دهند؛ و همچنین هستند:ارامنه آپوستولیک و ژرمن‌های پروتستان.