safarafarin
تفلیس از نظر موقعیت جغرافیای

این شهر که یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلام به شمار می آید، این شهر با نام عربی خود یعنی «طفلیس» مشهور شد است و تا چندی پیش نیز در اکثر زبان‌ها «تفلیس» یا «تیفلیس» شناخته شده است که به خواسته دولت گرجستان به نام اصلی آن تغییر نام داد است به نام(تْبیلیسی)


وضعیت اب و هوای

هوای این شهر به دلیل نسیمی ارامی که از کوهستانها در دره‌های اطراف می‌وزد همیشه پاکیزه‌است. متوسط درجهٔ حرارت آن 13/2 است. در گرمترین ماه تابستان درجهٔ حرارت به 25/2 و در سردترین ماه زمستان به 0/9 می‌رسد. از آذر تا اسفند (بین ۳۰ تا ۳۵ روز) دمای هوا به زیر صفر می آید. متوسط بارندگی که در ماه‌های گرم می‌بارد. حدود ۲۵ روز از فصل تابستان آن بسیار گرم می باشد و دمای هوا تا ۳۰ درجه بالا می آید.


چگونگی پیدایش شهر تفلیس

تفلیس در هزارهٔ چهارم تا سوم پیش از میلاد مسکونی شد است. برای اولین بار در سالنامه‌های قرن چهارم میلادی از تفلیس به عنوان قلعه ـ شهر نام برده شده‌است. تفلیس به علت واقع شدن در محل تلاقی راه‌های مهم همیشه دارای اهمیت منطقه‌ای است و همین ویژگی‌ها سبب گسترش و توسعه این شهر از گذشته های دیر تاکنون شده‌.

شهر تفلیس که در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز عظیم و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه واقع شده است که با شهرهای تاشکند، استانبول، رم، بارسلون، بوستون، و شیکاگو هم عرض می باشد.

تفلیس در دو طرف ساحل رود متکواری در درون دره‌ای پهناور شده است. این رود که از کوه‌های ترکیه سرچشمه می‌گیرد به طول ۳۶ کیلومتر در تفلیس در جریان می باشد. سد اورتاچالا سرعت جریان آب را در مسیری که از داخل شهر عبور می کند را کاهش می‌ دهد.

تفلیس در گذشته‌های دور ابتدا در طول سواحل رودخانه در حال توصعه بود. بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه‌ها و تپه‌ها و فلاتهای اطراف رودخانه رشد کرده که این فلات‌ها در شمال و شمال شرقی شهر قرار گرفته است. قسمت‌های جنوب شرقی شهر از خیابان‌های تنگ و خانه‌های قدیمی دو یا سه طبقه تشکیل شده که مجموعه قدیمی شهر تفلیس را تشکیل داده است

پنج نهر کوهستانی که از آبراهه‌های زیرزمینی عبور کرده و از دامنه‌های اطراف تفلیس به کر می‌ریزند: دیگمیس تسکالی و تساوکیسیس تسقالی از مغرب گلدانیس تسقالی و لوچینیس تسقالی از مشرق. دو دریاچهٔ کوچک به نام لیسی و کو در دامنه‌های شمالی تفلیس قرار گرفته است. «دریاچهٔ تفلیس» در پشت رشته کوه ماخات قرار گرفته و پیرامون آن دشت سامگوری که از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است قرار دارد.

کوه‌های متاتس میندا در مغرب تابوری و تیغه‌های سولولاکی در جنوب و رشته کوه ماخات در مشرق شهر واقع شده‌اند.

در دامنه‌های شمال شرقی کوه تابوری چشمه‌های آب گرم در جریان است که دارای ترکیبات قلیایی و سولفات است.مقالات مرتبط
آشنایی با جاذبه های گرجستان

آشنایی با جاذبه های گرجستان

مشاهده

آشنایی با جاذبه های گرجستان

گُرجِستان (با نام بین‌المللی "Georgia") کشوری است در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است. جاذبه های گرجستان عبارت اند از:

لذت خرید در گرجستان

لذت خرید در گرجستان

مشاهده

لذت خرید در گرجستان

خرید یکی از لذت بخش ترین قسمت های هر سفری ست

برجهای باتومی گرجستان

برجهای باتومی گرجستان

مشاهده

برجهای باتومی گرجستان

هر شهر برای تعیین هویت شهروندانش نشانه‌هایی دارد که از آن به‌عنوان «نماد» یاد می‌شود. این نمادها که گاه جزو آثار باستانی یا طبیعی و گاه ساخته‌شده مثل برج ها هستند که به شهروندان هویت جمعی می دهند و در جذب گردشگران موثرند.

شاهینی که بنیان گذار تفلیس شد!!!

شاهینی که بنیان گذار تفلیس شد!!!

مشاهده

شاهینی که بنیان گذار تفلیس شد!!!

نام این شهر در زبان گرجی «تْبیلیسی» است. (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس).

پاییز در گرجستان

پاییز در گرجستان

مشاهده

پاییز در گرجستان

برنامه ریزی تعطیلات در گرجستان گاهی اوقات سخت می شود آن هم با دانستن اینکه چه مکان های جالب در انتظار شما هستند. سفرآفرین تصمیم دارد با معرفی5 مکان رویایی در پاییز دل انگیز گرجستان انتخاب را برای شما راحتتر کند. که البته مکان های معرفی شده به جز تفلیس همیشه جذاب و باتومی در تمام فصول شکوه خاص خود را داراست ، میباشد. پاییز در گرجستان زمان زیبایی خیره کننده مناظر وطبیعت اطراف است که گویی حس سحر و جادو را به شما میدهد.

میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی تفلیس

مشاهده

میدان آزادی تفلیس

مجسمه جرجیس در میدان آزادی که در سال 1918 نامگذاری شد.

تورهای مرتبط