safarafarin
ارگ کریم خان شیراز

در شهر شیراز ابنیه دیدنی متنوعی وجود دارد که گاهی گردشگران سردرگم می شوند که به کدام یک از این اماکن مراجعه کنند لذا آشنایی با این دیدنی ها و اولویت بندی آنها کمک بسزائی به مسافران تور شیراز خواهد نمود . در این مطلب ارگ کریم خان شیراز (Arge Karim Khan Shiraz) معرفی می گردد با ما همراه باشید .


درباره ارگ کریم خان در شیراز

شیراز به دلیل اینکه در گذشته پایتخت زندیان بوده امروزه دارای ابنیه تاریخی برجسته ای است که هر کدام با ویژگی های منحصر به فرد خود مورد توجه توریست های داخلی و خارجی قرار گرفته اند . ارگ کریم خان شیراز اثری برجسته و باشکوه از دوره زندیه است که در مدت زمانی کوتاه با بهره گرفتن از مصالح با کیفیت و همچنین استفاده از معماران و هنرمندان زبردست ساخته شده است . ارگ کریم خان در دوره های مختلف کاربری متفاوت داشته به طوری که در زمان زندیان از این ارگ به عنوان محلی برای زندگی شاه استفاده می شده ، در دوره قاجاریه محل سکونت فرماندهان محلی بوده و در زمان پهلوی نیز به زندان تبدیل شده بود اما در سال های اخیر کار بازسازی آن شروع شده تا به عنوان موزه مورد استفاده قرار گیرد . ارگ کریم خان که از جاذبه های گردشگری شیراز می باشد در مرکز این شهر تاریخی در خیابان کریم خان زند و نبش میدان شهدا واقع شده و در سال 1351 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .


ارگ کریم خان ، اثری به جا مانده از دوران زندیه

ارگ کریم خان شیراز که از جاذبه های گردشگری ایران به شمار می آید در دوره ای کوتاه مدت بین سال های 1766 و 1767 میلادی به منظور استفاده نظامی و مسکونی ساخته شده و با مساحتی 4 هزار متر مربعی در مرکز محوطه ای 13 هزار متر مربعی واقع شده است . برای احداث این ارگ بیشتر از سنگ و گچ استفاده شده و دیوارهای 12 متری بیرونی آن با 3 متر ضخامت در پایین و 2.8 متر ضخامت در بالا نقش مهمی در حفاظت از قسمت های داخلی ارگ داشتند . در جایی که دو دیوار ارگ به هم می رسند 4 برج آجری دایره ای شکل به ارتفاع 14 متر تعبیه شده اند که این برج ها دارای سه طبقه‌ مجزا با دو اتاق یکی برای استراحت سربازان و یکی برای نگهداری اسلحه هستند که پله هایی مدور نیز برای رفت و آمد در آن ها ساخته شده است .از میان دیدنی های شیراز ارگ کریم خان به دلیل اینکه در مرکز شهر قرار گرفته و زمانی محل سکونت کریم خان بوده طرفداران بسیاری دارد و کمتر گردشگری است که در سفر به شیراز بازدید از آن را از دست بدهند . بخش درونی ارگ با ایوان ها و اتاق های نقاشی شده ، آبنماها و باغچه ها از ظرافت خاصی برخوردار است . سه ضلع شمال ، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف آن است . ضلع شرقی نیز شامل حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی است . نکته‌ جالب توجه این است که تمامی اتاق های ارگ از درون ساختمان به هم متصل هستند . همچنین این ارگ در ضلع های مختلف دارای شاهنشین هایی با کاربردهای متفاوت است که شاهنشین اصلی برای تابستان ، شاهنشین شمالی برای زمستان و شاهنشین غربی نیز برای تمام فصول مناسب است .مقالات مرتبط
غذاهای سنتی شیرازی

غذاهای سنتی شیرازی

مشاهده

غذاهای سنتی شیرازی

استان فارس را تمدنی ناب و آثار باستانی خارق‌العاده و بی‌نظیرش معرفی میکند. تخت‌جمشید، نقش رستم، نقش رجب و ... عماراتی خاسته از دل تاریخ که با مجموعه‌ای از وقایع تلخ و شیرین گذشتگان، موهبتی تحسین‌برانگیز برای بازماندگان به شمار می‌آیند. این استان زیبای کشور با بهره‌مندی از پوشش جنگلی و گیاهان دارویی، آب و هوایی مناسب برای رشد گونه‌های مختلفی از میوه و سبزیجات بومی، از رژیم غذایی سالم و مغذی برخوردار است. انواع غذاهای بومی و سنتی توسط بانوان و آشپزان این خطه از کشور تهیه و طبخ می‌شود که در نوع خود منحصربه‌فرد و جالب خواهد بود.

صنایع دستی شیراز

صنایع دستی شیراز

مشاهده

صنایع دستی شیراز

صنایع دستی نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود. معمولاً این کلمه به روشهای سنتی ساختن کالاها اطلاق می‌گردد. استادکاری مخصوص هر یک از این موارد مهم‌ترین ملاک است. چنین چیزهایی اغلب از لحاظ فرهنگی و یا مذهبی فوق العاده هستند. لوازمی که بصورت تولید انبوه و یا با ماشین آلات مختلف ساخته می‌شوند جزء صنایع دستی نیستند. سالانه 10 ژوئن و یا 20 خرداد را روز جهانی صنایع دستی میدانند.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

مشاهده

باغ ارم شیراز

در این قسمت باغ ارم شیراز (Eram Garden Shiraz) برای علاقه مندان معرفی می گردد برای آشنایی بیشتر با این باغ ایرانی و تاریخی با ما همراه باشید .